Nowy rząd nawet nie został jeszcze zaprzysiężony, a już Donald Tusk i jego ludzie prowadzili rozmowy w Brukseli w sprawie odblokowania pieniędzy dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy i polityki spójności, w sumie 137 mld euro zamrożone przez ostatnie blisko trzy lata. Oficjalnie w połowie grudnia do Brukseli wpłynął pierwszy wniosek o płatność i w ustawowym terminie nieco ponad dwóch miesięcy Komisja Europejska odpowiedziała pozytywnie, rekomendując wypłatę pieniędzy dla naszego kraju.
W skrajnie trudnych warunkach – grożący wetami prezydent i wrogi Trybunał Konstytucyjny – rząd zdołał przekonać Komisję Europejską, że skutecznie przywraca praworządność, usuwając tym samym bariery dla odmrożenia funduszy. Bardziej symboliczne znaczenie miałoby zakończenie prowadzonej od kilku lat wobec Polski procedury z art. 7 unijnych traktatów, mówiącej o zagrożeniu dla praworządności. Ale tutaj też minister Adam Bodnar przedstawił plan bardzo dobrze przyjęty zarówno przez KE, jak i państwa członkowskie, i z dużym prawdopodobieństwem procedura zostanie zakończona w tym półroczu.
Czytaj więcej
Globalnie nie mam wrażenia, że notowania rządu się załamały. Za chwilę czeka nas pierwszy wielki test, wybory samorządowe - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem politolog i historyk prof. Antoni Dudek.
Pod wpływem Polski Komisja Europejska zmienia zdanie ws. rolnictwa
Wśród innych konkretów trzeba wymienić import produktów rolnych z Ukrainy. Sprawa nie jest jeszcze zakończona, ale już widać, że pod wpływem Polski Komisja Europejska wyraźnie zmodyfikowała swoje stanowisko. Jeszcze kilka miesięcy temu przekonywała, że zliberalizowany handel z Ukrainą nie wywołuje zaburzeń na rynku unijnym. Co prawda urzędnicy KE nieoficjalnie przyznawali, że kraje ościenne – w tym Polska – mają kłopoty, ale ostatecznie kluczowe było stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej. A ta zawsze uważała, że pewne problemy to cena, którą warto zapłacić za wsparcie pogrążonej w wojnie Ukrainy.