Aktualizacja: 19.11.2024 03:22 Publikacja: 15.01.2024 09:11
„Światełko przeciw nienawiści” w rocznicę zabójstwa Pawła Adamowicza na Rynku Głównym w Krakowie
Foto: PAP/Łukasz Gągulski
Przy „okrągłym stole” siedli dr Anna Materska – Sosnowska, Estera Flieger, Sławomir Sierakowski i piszący te słowa.
Trudno było, rzecz jasna, pominąć wspomnienie o tamtych zimowych dniach, kiedy najpierw mierzyliśmy się, każdy po swojemu, z szokiem po ataku na prezydenta, a potem śledziliśmy z wiarą w cud jego walkę o życie. Niestety, Opatrzność chciała wtedy inaczej. Paweł Adamowicz nie przeżył zamachu, a kraj pogrążył się w żałobie.
Po co lewicowy wyborca ma głosować na kandydaturę Magdaleny Biejat czy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, skoro od razu może na Rafała Trzaskowskiego? Od Radosława Sikorskiego Lewicy znacznie łatwiej będzie się odróżnić.
Związani z PiS kandydaci na kandydatów w wyborach prezydenckich zameldowali się na Marszu Niepodległości, który w tym roku przebiegł zaskakująco spokojnie. „Wiatr wieje w nasze żagle” – mówił Przemysław Czarnek. Ale 11 listopada politycznego przełomu nie było.
Z Zachodu powiało wiatrem, który służy populistom. Zła pogoda będzie miała kluczowe znaczenie dla wyborów prezydenckich w Polsce. Dlatego działacze KO, którzy wybiorą w prawyborach kandydata tej formacji, powinni wziąć ten trend pod uwagę – analizuje politolożka z UMK w Toruniu.
Skostniały system lubi precyzję. Mamy więc mnóstwo przepisów, zarządzeń i wytycznych. Przepisami regulowane są m.in. wymiary papierowej księgi rejestru zabytków, do której ręcznie dokonuje się wpisu odpowiedniego koloru atramentem [sic!]. No, ale podobno wszystko ma się zmienić.
Mieszkańcy Europy z jednej strony nadal wierzą, że transformacja energetyczna zabezpieczy dobrobyt następnych pokoleń. Z drugiej jednak strony obawiają się, że koszty ochrony klimatu dotkną ich finansowo. Z badania klimatycznego zleconego przez Fundację E.ON wynika, że Europejczycy popierają transformację, ale oczekują od rządów swoich państw konkretnego planu i większego zdecydowania w działaniu.
Przejęcie władzy w Berlinie przez Friedricha Merza to na razie jedyna szansa na odrodzenie Unii. Ale i ona jest relatywnie odległa i niepewna.
Napięta sytuacja polityczna prowadzi do tragedii. Przekonaliśmy się o tym za sprawą mordów na Gabrielu Narutowiczu, Pawle Adamowiczu i Marku Rosiaku. Czy tragedię wykorzysta Rosja, która zapowiedziała destabilizację UE? Łatwo o lokalny konflikt.
Sąd Apelacyjny w Gdańsku utrzymał w mocy wyrok dożywocia dla zabójcy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Stefan Wilmont będzie mógł starać się o przedterminowe zwolnienie dopiero po 40 latach przebywania w odosobnieniu.
Nie spoczniemy, dopóki nie będziemy pewni, że Polska, polski naród, będą wolne od pogardy i nienawiści, od kłamstwa, że już nigdy złe słowo nie zabije uczciwego człowieka - powiedział premier Donald Tusk. W Gdańsku trwają uroczystości upamiętniające piątą rocznicę śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Koncert carillonowy, światełko dla Pawła Adamowicza, modlitwa międzywyznaniowa w gdańskiej Bazylice Mariackiej czy widowisko słowno-muzyczne – to tylko część zaplanowanych na sobotę, 13 stycznia imprez. Tak Gdańsk obchodzi piątą rocznicę zabójstwa Pawła Adamowicza, prezydenta miasta.
W piątą rocznicę zamachu na Pawła Adamowicza w Gdańsku odbędzie się demonstracja – zapowiedział Donald Tusk. „Nigdy nie zapomnimy tej tragicznej lekcji” – zaznaczył premier.
Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargi kasacyjne Magdaleny Adamowicz w sprawie podatku od najmu mieszkań.
W Gdańsku inscenizacja opery Mozarta rozpoczyna się od rekonstrukcji przypominającej, jak zamordowano prezydenta Pawła Adamowicza.
Zbrodnia z zemsty, sprawca bez wyrzutów sumienia – sąd nie znalazł okoliczności łagodzących dla Stefana W., mordercy prezydenta Gdańska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas