Znany i ceniony na świecie naukowiec i myśliciel, w Polsce był szczególnie poważany za sprawą pionierskich i unikalnych badań nad ruchem Solidarność, które wraz z ekipą młodych polskich socjologów (pod kierunkiem Jana Strzeleckiego) przeprowadził w 1981 r. W efekcie ich pracy powstała wspólna książka „»Solidarność«. Analiza ruchu społecznego 1980–1981”. Polskie tłumaczenie w wersji powielaczowej ukazało się w 1989 r., zaś w wersji drukowanej dopiero w 2010 r. nakładem Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Przetłumaczona na wiele języków książka przyczyniła się do spopularyzowania na świecie polskiego ruchu, utwierdzając narrację o Solidarności jako wielkim wolnościowym i demokratycznym ruchu społecznym.
Dowodem światowego uznania dla dorobku autora „Myśleć inaczej” było uhonorowanie go 20 doktoratami honoris causa przez uczelnie na całym świecie. Był również członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP. Wielokrotnie przyjeżdżał do Polski, był wiernym przyjacielem Polaków i polskiej humanistyki.
Zmiana po 1968 roku
Z wykształcenia historyk, uczył się w prestiżowej paryskiej École normale supérieure, gdzie studiował m.in. z wybitnym historykiem średniowiecza Jacques’em Le Goffem, a sławę i uznanie międzynarodowe zdobył dzięki socjologii.
Czytaj więcej
50 lat temu Francję ogarnęła fala protestów politycznych skierowanych przeciwko rządom gaullistowskim. Głębszym podłożem był bunt młodego pokolenia przeciw kapitalizmowi i tradycjonalistycznemu społeczeństwu.
Pierwsze prace Touraine’a dotyczyły przemysłowych stosunków pracy i świadomości robotniczej wśród pracowników zakładów samochodowych Renault pod Paryżem. Kilka lat później jako młody profesor uniwersytetu w Nanterre stał się aktywnym obserwatorem studenckiej paryskiej rewolty 1968 roku, co silnie naznaczyło go na całe życie.