W Europie chodzi o ludzi. O pracowników, przedsiębiorstwa i społeczeństwo obywatelskie. Chodzi o zapewnienie równych warunków działania dla obywateli i wszystkich przedsiębiorstw. O tworzenie wysokiej jakości miejsc pracy, które umożliwiają wszystkim samorealizację i zapewniają im godne życie. Chodzi o tworzenie możliwości dla młodszych pokoleń oraz zapewnienie osobom starszym dostępu do wysokiej jakości usług świadczonych w interesie ogólnym, w tym dostępu do domów opieki i opieki długoterminowej.
Chodzi o równość kobiet i mężczyzn, a także o prawa i równe szanse dla wszystkich. O budowanie bardziej zrównoważonej, konkurencyjnej i sprzyjającej włączeniu społecznemu gospodarki i zapewnienie w tych pozytywnych przemianach aktywnej roli dialogu społecznego i rokowań zbiorowych.
Czytaj więcej
Portugalia rozpoczyna 1 stycznia półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej. Najbliższe sześć miesięcy naznaczone będzie pandemią koronawirusa.
Chodzi o zapewnienie uczestnictwa i integracji wszystkich osób, w tym osób z niepełnosprawnościami, osób bezdomnych lub znajdujących się w trudnej sytuacji. Społeczeństwo, w którym nikt nie jest pozostawiony samemu sobie niezależnie od płci, statusu społecznego, wieku, stanu zdrowia, pochodzenia etnicznego, orientacji seksualnej czy pochodzenia.
Zobowiązania z Porto
Dwa lata temu portugalska prezydencja Rady, Komisja Europejska, Parlament Europejski, partnerzy społeczni i społeczeństwo obywatelskie zobowiązali się do konsolidacji zobowiązania podjętego w Göteborgu w ramach europejskiego filaru praw socjalnych oraz do utorowania drogi sprzyjającej włączeniu społecznemu, zrównoważonej, sprawiedliwej i sprzyjającej zatrudnieniu odbudowie gospodarczej. Jednocześnie uznali oni, że realizacja tych zobowiązań powinna być prowadzona zarówno na poziomie Unii, jak i państw członkowskich, w ramach ich odpowiednich kompetencji.