Rok po roku, kryzys po kryzysie Europa jest poddawana kolejnym testom, w których zagrożona jest jej jedność. Wszystkie te wyzwania mają jedną wspólną cechę: od pandemii COVID-19 po wojnę w Ukrainie, od kryzysu klimatycznego po transformację energetyczną jedyne możliwe rozwiązania opierają się na solidarności, spójności i demokracji. Przedstawiciele lokalni i regionalni wiedzą, że są dobrze przygotowani, by przyczynić się do wzmocnienia tych wartości.
Przez ponad siedem miesięcy miliony ludzi uciekły z Ukrainy w wyniku brutalnej i niczym niesprowokowanej inwazji armii Putina. Gdy Ukraińcy przybyli do naszych miast i regionów, zostali przyjęci z otwartymi ramionami i w duchu solidarności. Zadanie to nie ma precedensu. Pomyślmy o Warszawie, która w przeciągu kilku dni musiała przyjąć tylu uchodźców, ile dwa całe europejskie kraje, Włochy i Francja, razem.
Czytaj więcej
Węgry mogą rozważyć scenariusz wejścia do mechanizmu ERM-2 po podpisaniu porozumienia z Brukselą w sprawie zawieszonych funduszy unijnych.
Oprócz wyzwania, jakim jest zapewnienie schronienia, miejsc pracy i edukacji tak wielu nowo przybyłym osobom, regiony i miasta muszą również przygotować się na surową zimę w warunkach gwałtownie rosnących cen energii, które uderzają w ludzi, przedsiębiorstwa i administrację publiczną. Lokalni burmistrzowie i przywódcy regionalni muszą wprowadzić środki, które pozwolą zaoszczędzić miliony metrów sześciennych gazu, a także wykonać inne trudne zadania ukierunkowane na służenie obywatelom, których reprezentują, i ich ochronę.
Mimo to siłą napędową przywódców lokalnych i regionalnych pozostaje solidarność. Z regionalnego i lokalnego barometru przeprowadzonego przez Europejski Komitet Regionów jako element rocznego sprawozdania UE na temat stanu regionów i miast za 2022 r. wynika, że jeden na dwóch respondentów za najbardziej skuteczny sposób odbudowy Ukrainy uważa zaangażowanie regionów i miast UE w plany rekonstrukcji. Współpraca między miastami i między regionami istniała przed rozpoczęciem wojny, ale obecnie należy ją wzmocnić. To właśnie w tym duchu Komitet Regionów uruchomił już w czerwcu europejski sojusz miast i regionów na rzecz odbudowy Ukrainy, który skupia kilka stowarzyszeń europejskich. „Europa jako zadanie” to motto obecnej czeskiej prezydencji w Radzie UE i zdecydowanie jest to hasło, które przyświeca regionom i miastom w ich codziennych inicjatywach mających na celu okazanie solidarności i determinacji.