Polscy diabetolodzy: Ustawa refundacyjna do Trybunału Konstytucyjnego!

W Polsce na cukrzycę choruje około 2,5 mln osób. Jest to choroba naczyniowa, zachorowalność na nią rośnie. Tymczasem poziom finansowania diabetologii w Polsce jest zastraszająco niski

Publikacja: 19.05.2012 11:23

Polscy diabetolodzy: Ustawa refundacyjna do Trybunału Konstytucyjnego!

Foto: W Sieci Opinii

27 kwietnia br. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne złożyło do Rzecznika Praw Obywatelskich wniosek o wystąpienie ze skargą do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy refundacyjnej, która wprowadza niekorzystne zmiany w polityce lekowej.

Lekarze z PTD w specjalnym komunikacie w sprawie listy leków refundowanych napisali:

Nasze poprzednie listy otwarte, apele, zdecydowane stanowiska i protesty nie przyniosły zmiany polityki Ministerstwa Zdrowia. (...) Chorzy na cukrzycę od ponad dekady czekają na wsparcie ze strony władz w walce ze swoją chorobą w postaci choćby częściowej refundacji nowych metod leczenia. Niestety, dotykają ich jedynie ograniczenia w dostępie do leków i samokontroli glikemii. (...) Liczne oficjalne prośby Zarządu Głównego PTD i stowarzyszeń chorych na cukrzycę oraz ich rodzin kierowane do ministra zdrowia o spotkanie mające służyć przedstawieniu sytuacji chorych na cukrzycę pozostają bez jakiejkolwiek odpowiedzi. Składane przez wysokich urzędników MZ obietnice objęcia refundacją lub programem lekowym długodziałających insulin analogowych i niektórych leków inkretynowych są nieustannie łamane.

W "Naszym Dzienniku" czytamy także, że sytuacja przewlekle chorych jest stale pogarszana przez biurokrację:

W myśl rozporządzenia Ministra Zdrowia z 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich, które obowiązuje od 10 marca br., lekarz może wypisać jednorazowo maksymalnie sto sztuk, czyli zaledwie dwa opakowania pasków do glukometrów. Tak samo sto sztuk strzykawek do insuliny wraz z igłami. Ten sam dokument przewiduje, że jeśli chodzi o leki wystawiane na receptę, terapia nie może być dłuższa niż 3 miesiące. Jednocześnie znalazł się tam zapis, że lekarz może wystawić receptę na środki antykoncepcyjne w ilości niezbędnej do sześciomiesięcznego stosowania.

Tymczasem:

Zdaniem specjalistów, limitowanie pasków to krzywda dla pacjentów, zwłaszcza tych z tzw. chwiejną cukrzycą. Osoby, które są leczone dietą, wymagają rzadszego pomiaru cukru niż chorzy, którzy kilka razy dziennie przyjmują insulinę - ci muszą mierzyć cukier przed każdym jej podaniem. Gdy diabetyk przyjmuje insulinę kilka razy dziennie, może zużywać np. pięć pasków dziennie - wtedy jedno opakowanie wystarcza mu zaledwie na 10 dni. Na miesiąc będzie więc potrzebował średnio trzech opakowań. A są chorzy, którzy potrzebują nawet siedmiu nakłuć w ciągu dnia.

Dziennik pisze, że to ogromny problem dla pacjentów z pięciu województw, gdzie nie ma oddziałów diabetologicznych. Na tym nie koniec:

Sytuacja chorych na cukrzycę jest zła także z innych względów. Resort zdrowia wciąż zwleka z wprowadzeniem na listę leków refundowanych nowoczesnych insulin, dzięki którym chorzy mogliby skuteczniej się leczyć.

Na zaktualizowanej w końcu kwietnia i obowiązującej od 1 maja br. liście refundacyjnej zabrakło lidera w grupie inkretyn - saksagliptyny, leku stosowanego przy II stopniu cukrzycy oraz u chorych na cukrzycę z dużą nadwagą. Ponad tysiąc pacjentów, którzy stosują obecnie ten specyfik, będzie więc musiało nadal opłacać terapię w całości z własnej kieszeni. A jest to koszt niemały - za jedno opakowanie, które starcza zaledwie na miesiąc, pacjent musi zapłacić od 200 do 500 zł.

27 kwietnia br. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne złożyło do Rzecznika Praw Obywatelskich wniosek o wystąpienie ze skargą do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy refundacyjnej, która wprowadza niekorzystne zmiany w polityce lekowej.

Lekarze z PTD w specjalnym komunikacie w sprawie listy leków refundowanych napisali:

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Publicystyka
Roman Kuźniar: 100 dni Donalda Trumpa – imperializm bez misji
Publicystyka
Weekend straconych szans – PiS przejmuje inicjatywę w kampanii prezydenckiej?
felietony
Marek A. Cichocki: Upadek Klausa Schwaba z Davos odkrywa prawdę o zachodnim liberalizmie
Publicystyka
Koniec kampanii wyborczej na kółkach? Dlaczego autobusy stoją w tym roku w garażach
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
analizy
Jędrzej Bielecki: Radosław Sikorski nie ma już złudzeń w sprawie Donalda Trumpa