Aktualizacja: 13.08.2015 21:59 Publikacja: 13.08.2015 21:59
Andrzej Stankiewicz
Foto: Rzeczpospolita
Ponoć okazało się, że w wyborach prezydenckich ponad 70 proc. wojskowych głosowało na Andrzeja Dudę. Jeśli tak było, to znaczy, że mundurowi znacząco przyczynili się do wiktorii kandydata PiS.
Czemu wojskowi nie głosowali na Bronisława Komorowskiego – polityka, który wszak uchodził za eksperta od armii? Wśród mundurowych panuje przekonanie, że Platforma niewiele dla nich zrobiła. W armii za rządów PO trwa permanentna reorganizacja, od profesjonalizacji wojska po wdrażane przez Komorowskiego kolejne, wzajemnie sprzeczne reformy dowodzenia. Oficerom nie podoba się sposób rozpisania przetargów na nowe uzbrojenie, gdzie dużą rolę gra polityka. Nie cieszą się z podniesienia wydatków na armię do 2 proc. PKB od przyszłego roku, bo pamiętają, że to papierowa zasada. Przecież przez kilka kolejnych lat rząd, będąc zobowiązany do wydawania niewiele mniej – 1,95 proc. PKB – wcale tego nie robił. Frustracji dopełniły ostatnie nominacje generalskie prezydenta, w armii znane nieformalnie od wiosny. Okazało się, że gros awansów przypadło wojskowym biurokratom, a nie liniowym dowódcom.
Wkroczyliśmy w epokę ostrej globalnej konkurencji w zakresie dostępu do energii, dostępu do surowców, do nowych technologii. W tym kontekście potrzebujemy zmiany sposobu myślenia, jeśli chodzi o dostęp do wody.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Nauka nie istnieje sama dla siebie – istnieje dla społeczeństwa, które ją finansuje. Fundamentalna dla niej idea autonomii uległa w Polsce wypaczeniu i przerodziła się w częsty brak odpowiedzialności instytucji naukowych za wydatkowanie publicznych pieniędzy – pisze Andrzej Dybczyński, były prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.
To my w XXI w. odczujemy skutki pańskiej XX-wiecznej polityki energetycznej. Chciałabym, żeby potraktował pan głos młodego pokolenia poważnie – apeluje aktywistka klimatyczna Maya Ozbayoglu do premiera Donalda Tuska.
Czy Jerzy Owsiak może sobie wybierać komercyjnych partnerów ze szkodą dla Telewizji Republika? Może, choć nie jest to całkiem eleganckie.
Według sondażu przeprowadzonego przez OGB Rafał Trzaskowski przegrywa w drugiej turze z Karolem Nawrockim. Nawrocki nie jest geniuszem, a partia, która za nim stoi, ma na koncie szereg błędów i machlojek. Wygląda jednak na to, że lekarze od zwalczania populizmu stosują niewłaściwe lekarstwa.
Jeśli z powodu sporów w wymiarze sprawiedliwości nie dojdzie do prawomocnego osądzenia stalinowskiej zbrodni, będzie to blamaż całego państwa.
Jeśli osoba prowadzi kilka przedsiębiorstw, to mamy do czynienia z kilkoma administratorami. W razie nałożenia kar z RODO ich obroty nie powinny być kumulowane.
Intrygujące jest to, czy sztuka może i powinna wpływać na kształt prawa i wybory dokonywane przez sądy.
Samorząd adwokatów - zawodu zrzeszającego ludzi wszechstronnie wykształconych inspiruje się „Moralnością pani Dulskiej”.
Zarówno okrzyk „Nie bać Tuska”, jak i „***** ***” mają charakter wulgarny. Czy oznacza to, że automatycznie zostaje popełnione wykroczenie?
Przepisy nie nakazują oznaczania, że treści, które publikujemy, zostały stworzone lub współtworzone przez AI. Nie mamy więc pewności, czy ich autorem jest człowiek czy sztuczna inteligencja.
Słuchając i oceniając publiczne wypowiedzi prawników, wiele osób łapie się za głowy, a powinniśmy zacząć od ustalenia, w jakiej roli oni występują.
Po wyrokach NSA Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że ponownie przeanalizuje sprawę firmy, której wskutek zmiany przepisów cofnięto zezwolenie na przetwarzanie odpadów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas