Czabanowski: Wyrok na podstawie doktryny i ogólnych sformułowań

Obojętne, czy uważamy, że dokument sporządzony przez Trybunał Konstytucyjny jest wyrokiem wydanym na rozprawie czy opinią wyrażoną na spotkaniu towarzyskim, przedstawione w nim rozumowanie opiera się na poglądach doktryny i najogólniejszych sformułowaniach konstytucji.

Aktualizacja: 10.03.2016 15:30 Publikacja: 10.03.2016 15:22

Wojciech Czabanowski

Wojciech Czabanowski

Foto: archiwum prywatne

Problem z wydawaniem orzeczeń na podstawie sformułowań ogólnych czy klauzul generalnych jest taki, że pozostawia się ogromną swobodę organowi orzekającemu. O ile swoboda taka może być pożądana w różnych szczegółowych dziedzinach prawa, na przykład tych dotyczących szybko rozwijających się technologii, gdzie dynamiczne zmiany rzeczywistości wymuszają elastyczność, o tyle w kwestiach tak fundamentalnych jak prawo konstytucyjne stanowi problem. Ogólne sformułowania w konstytucji, zwłaszcza w sytuacji, w której sąd konstytucyjny ignoruje ich doprecyzowanie w ustawach, dają zbyt wielką władzę sędziom. Władzę de facto prawotwórczą, która powinna być zastrzeżona dla demokratycznych organów wybranych w wyborach powszechnych.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Publicystyka
Bogusław Chrabota: Donald Trump czystkami w Strefie Gazy funduje Amerykanom nowy Afganistan
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Publicystyka
Unijna komisarz ds. środowiska: Woda nie jest już dobrem oczywistym
Publicystyka
Andrzej Dybczyński: Polskiej nauce potrzeba nie reformy, lecz reformacji
Publicystyka
Europa nie jest „kontynentem ludzi naiwnych” – apel aktywistki do Donalda Tuska
Publicystyka
Bogusław Chrabota: Jerzy Owsiak kontra Telewizja Republika