Aktualizacja: 05.02.2025 07:53 Publikacja: 16.11.2024 14:57
Logo Collegium Humanum
Foto: PAP/Rafał Guz
Prokuratura Krajowa zdecydowała, że nie będzie przedłużać tymczasowego aresztowania Pawłowi Cz., który za kratami spędził dziewięć miesięcy. Paweł Cz. wyszedł w piątek po południu na wolność po wpłaceniu 2 mln zł poręczenia majątkowego. Informację jako pierwszy podał tygodnik „Newsweek”, a „Rzeczpospolitej” potwierdził ją prok. Piotr Żak, prowadzący śledztwo w sprawie korupcji w Collegium Humanum.
Dwumilionowa kaucja to jak ustaliła „Rzeczpospolita” nie jedyne zabezpieczenie. Cz. ma zakaz wstępu do swojej uczelni (teraz Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych „Varsovia”), zakaz kontaktowania się z pracownikami uczelni oraz podejrzanymi w śledztwie. Na Pawła Cz. nałożony został również dozór policji – dwa razy w tygodniu – a także zakaz opuszczania kraju (zatrzymano mu paszportu). To nie wszystko. – Pawła Cz. objęto zawieszeniem w funkcji nauczyciela i zakaz piastowania jakichkolwiek funkcji administracyjnych w systemie nauki i szkolnictwa – dodaje prok. Żak.
Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie głośnej afery maseczkowej. Nie ujawni powodów, bo decyzję zaskarżyło do sądu Ministerstwo Zdrowia – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Polska prokuratura była przeciwna wyjściu Michała Kuczmierowskiego z aresztu, tak jak brytyjski prokurator. Sąd w Londynie zwolnił go z aresztu, ale obwarował to restrykcjami.
O ponad 2 tys. wzrosła w ciągu roku liczba oszustw kryminalnych. Najnowsza plaga to metoda „na bankowca”, a grupą docelową przestępców są młodzi – ostrzega policja.
Osaczona przez gang kobieta straciła 70 tys. zł. Wini swój bank za to, że nie zrobił nic, by zablokować transakcje. Prawo bardziej chroni banki niż klientów.
Kamizelki nożoodporne, kamerki, i inne środki ochrony osobistej – ratownicy medyczni stawiają 12 postulatów po tragicznej śmierci ich kolegi, który zginął z rąk pacjenta.
Ministerstwo Edukacji Narodowej jako podmiot wypłacający gratyfikację pieniężną w związku z nadaniem tytułu honorowego profesora oświaty musi sporządzić i przesłać informację PIT-11 podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu. Jakie obowiązki ma pracodawca?
Wójt gminy nie ma kompetencji do określania i przyznawania dodatków motywacyjnych dla nauczycieli, których przełożonym jest dyrektor szkoły.
Eksperci nie są zgodni, czy studniówki należy traktować jako prywatne imprezy i pozwolić młodym dorosłym pić alkohol, czy jako wydarzenia organizowane „pod okiem” dyrektora i nauczycieli. A to ma znaczenie, bo bawią się na nich też niepełnoletni.
Czas egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu będzie wydłużony - informuje Ministerstwo Edukacji. Rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie w czwartek 30 stycznia.
Edukacja to sprawa ważna. Kto ma z nią na bakier, może stracić stanowisko. Czy Katarzyna Kotula i Barbara Nowacka powinny się bać o pracę?
Szkoły dostrzegają problem związany z nadużywaniem telefonów komórkowych. To nie tylko szkolenia z higieny cyfrowej, ale także zakazy ich używania.
Sposobem na rozwiązanie konfliktu między MEN a Kościołem powinna być reforma nauczania religii. W szkole byłaby to wiedza o religii, w parafii katecheza, czyli duchowe formowanie młodego człowieka – uważa ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof, etyk, wykładowca UKSW.
Co roku tysiące młodych ludzi chce rozpocząć studia na kierunku wybranym zgodnie z ich zainteresowaniami. Jednym z dylematów, przed którym stają, jest ten dotyczący modelu kształcenia: studia dwustopniowe czy jednolite magisterskie? Oba systemy mają swoje zalety, które warto poznać przed podjęciem decyzji. Przedstawimy je w dzisiejszym artykule.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas