Więzienie w Wielkiej Brytanii jak „lotnisko”. Drony masowo przemycają narkotyki

Więzienie o zaostrzonym rygorze, położone w pobliżu Leyland w hrabstwie Lancashire, zmieniło się w miejsce przypominające lotnisko – z powodu lotów licznych dronów przemycających narkotyki. Takie stwierdzenie znalazło się w raporcie inspektorów z HM Inspectorate of Prisons (HMIP), rządowej organizacji zajmującej się kontrolą warunków w brytyjskich więzieniach państwowych.

Publikacja: 05.11.2024 13:04

Więzienie w Wielkiej Brytanii jak „lotnisko”. Drony masowo przemycają narkotyki

Foto: PAP/EPA/NEIL HAL

qm

W raporcie HMIP wskazano na poważne problemy dotyczące bezpieczeństwa, z którymi boryka się zakład karny Garth w północno-zachodniej Anglii, w tym dramatyczny wzrost przemocy, której przyczyną często były długi narkotykowe. W efekcie wielu więźniów potrzebowało ochrony przed innymi skazanymi.

Zgodnie z raportem, więźniowie wykorzystywali nietypowe metody, aby przechwycić narkotyki dostarczane przez drony. Jeden ze sposobów polegał na wypalaniu dziur w oknach z pleksi w celach, aby umożliwić przechwycenie towaru. Inni skazani kradli miotły i szczotki, używając ich trzonków do sięgania po paczki z narkotykami dostarczane przez drony.

Czytaj więcej

Tona syntetycznych narkotyków w rękach CBŚP. Wpadł „mózg” procederu

W dniach, kiedy zakład kontrolowali inspektorzy, aż 13 cel miało uszkodzone okna, przy czym w pięciu z nich nadal znajdowali się osadzeni. Problem był na tyle poważny, że okna były uszkadzane szybciej, niż można było je naprawić. Autorzy raportu, cytowani przez brytyjskie media, napisali o intensywnym zapachu marihuany, unoszącym się w powietrzu. 63 proc. ankietowanych więźniów przyznało, iż dostęp do narkotyków w więzieniu jest niezwykle łatwy. Jeden z osadzonych porównał zakład karny do „lotniska”, ze względu na liczbę latających w powietrzu dronów, przemycających towary.

Więzienie, w porównaniu z poprzednią kontrolą, przeprowadzoną w 2022 roku, zostało ocenione przez inspektorów jako „zauważalnie mniej bezpieczne”. W dwa lata liczba napaści wzrosła o 45 proc.

Raport stwierdza, że odpowiedź władz więzienia na problemy była „niewystarczająca”, a personel często nie chciał interweniować w przypadkach łamania zasad. Charlie Taylor, główny inspektor, podkreślił, że kluczowe jest znalezienie skutecznego sposobu na zatrzymanie dronów, aby ograniczyć dostarczanie narkotyków do cel. Dodał, że niezbędne w związku z tym jest zwiększenie liczby personelu w placówkach penitencjarnych, a bez znacznych inwestycji w system więziennictwa, narkotyki będą nadal trafiały do więzień.

Czytaj więcej

Cudzoziemski biznes na metadonie. CBŚP rozbiło laboratorium założone przez Ukraińców

Rzecznik minister sprawiedliwości Shabany Mahmood w odpowiedzi na raport podkreślił, że nowy rząd „odziedziczył” kryzys w systemie więziennym po poprzednikach. Przyznał, że raporty takie jak ten wskazują na konieczność podjęcia zdecydowanych działań w celu opanowania sytuacji.

Przestępczość
Wielka akcja służb w Niemczech i w Polsce wymierzona w skrajnie prawicową grupę terrorystyczną
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Przestępczość
Tajwan apeluje o wsparcie jego udziału w INTERPOLU. „Nieobecność utrudnia wysiłki na rzecz zapobiegania przestępczości”
Przestępczość
Strzelanina, potem bójka z udziałem kilkuset osób. Minister ostrzega przed „meksykanizacją” Francji
Przestępczość
Berlin: Torba z materiałami wybuchowymi na dworcu. Trwa akcja policji
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Przestępczość
Podejrzenia korupcji także w resorcie energetyki Rosji. FSB zatrzymało byłego i obecnego wiceministra