19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 05:07 Publikacja: 09.09.2024 11:23
Lotnisko w Szwecji musiało na ponad dwie godziny zawiesić działalność
Foto: TT News Agency/Ali Lorestani via REUTERS
Lotnisko Sztokholm-Arlanda w nocy nie przyjmowało samolotów, żadne maszyny nie startowały też z jego płyty przez ok. dwie i pół godziny. Powodem było zauważenie kilku dronów z wieży kontrolnej portu lotniczego. Jak podaje Cecilia Bengtström z Urzędu Lotnictwa Cywilnego w pobliżu lotniska pojawiły się cztery drony „różnej wielkości”.
Podczas policyjnego pościgu w Brandenburgii zginął niemiecki policjant. Zatrzymano czterech Polaków.
37-letni Matthew Livelsberger, żołnierz amerykańskiej armii, którego ciało znaleziono w samochodzie Tesla Cybertruck po jego eksplozji przed Hotelem Trump International w Las Vegas, korzystał z pomocy ChataGPT przygotowując się do doprowadzenia do wybuchu samochodu.
Dwóch mężczyzn zostało śmiertelnie rannych w wyniku strzałów, do których doszło w mieście Bad Friedrichshall w Badenii-Wirtembergii na południu Niemiec.
Licząca 620 tys. obywateli Czarnogóra zajmuje szóste miejsce na świecie pod względem liczby nielegalnej broni na mieszkańca. Po kolejnej tragicznej strzelaninie w Cetynii mieszkańcy kraju protestują i żądają reakcji do władz.
W zakładzie karnym we francuskim Arles jeden z więźniów przetrzymuje jako zakładników pięciu pracowników placówki – donoszą francuskie media. „Napastnik cierpi na poważne zaburzenia psychiczne” – czytamy.
Do olimpijskiej rywalizacji w Los Angeles zostały jeszcze ponad trzy lata, ale gwałtowne pożary w Kalifornii sprawiają, że Amerykanie już dziś obawiają się o igrzyska.
Radykalna niemiecka prawica pragnie uczynić z kwestii imigracyjnej lejtmotyw kampanii wyborczej. Partie mainstreamowe wolą dyskusję na temat reanimacji gospodarki.
Rodzice, którzy wywierają presję na szkolnych pedagogów w obecności przyprowadzonego prawnika, to rosnący trend w Szwecji.
Większość ludzkości z nadzieją oczekuje przejęcia władzy przez nowego prezydenta USA. Wyjątkiem jest wolna Europa, a także Korea Południowa – wskazuje globalny sondaż przeprowadzony przez Europejską Radę Spraw Zagranicznych (ECFR).
Globalne badanie ECFR pokazuje, że świat poza Europą odrzuca demokrację, prawa człowieka i rządy prawa – jego symbolem stał się Donald Trump. Unia cierpi za to na eurocentryczność. Przekonanie Zachodu, że wciąż rządzi duszą świata, doprowadziło do obrania błędnej strategii wobec Rosji. Co zrobić, by już nigdy nie powtórzyć tego błędu?
Wielkimi zwycięzcami transakcyjnego porządku światowego, jaki symbolizuje Donalda Trump, są Indie, Brazylia czy Chiny. Uzyskały podmiotowość, o jakiej mogły dotąd tylko marzyć – mówi dyrektor Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) Mark Leonard.
Jeszcze niedawno Adam Bodnar pouczał sędziów, że wyroki trybunałów międzynarodowych muszą być bezwzględnie przestrzegane. Dziś przyjął punkt widzenia swego poprzednika, Zbigniewa Ziobry, że czasami nie muszą.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 13 na 14 stycznia ukraińskie drony atakowały cele w obwodach tulskim i saratowskim.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas