Wielka Brytania: Zapowiedzi ataków na ośrodki dla imigrantów i kancelarie prawne

Środa ma być kolejnym dniem antyimigranckich protestów w Wielkiej Brytanii. Do wybuchu fali przemocy w kraju doszło po ataku nożownika w Southport na szkołę tańca, w którym zginęły trzy dziewczynki, a wiele innych dzieci i ich opiekunki zostało rannych.

Publikacja: 07.08.2024 07:48

Zamieszki w Liverpoolu po ataku nożownika w Southport

Zamieszki w Liverpoolu po ataku nożownika w Southport

Foto: REUTERS/ Belinda Jiao

arb

We wtorek brytyjski premier, Keir Starmer zapewnił, że na ulicach brytyjskich miast będzie wystarczająco wielu policjantów, by uporać się z antymuzułmańskimi i antyimigranckimi zamieszkami spodziewanymi w najbliższych dniach.

Czytaj więcej

Atak w Southport: Co wiemy o zdarzeniu, które doprowadziło do zamieszek na Wyspach?

Dlaczego w Wielkiej Brytanii dochodzi do protestów?

Wielką Brytanią wstrząsają gwałtowne protesty, największe od kilkunastu lat, po tym gdy w kraju rozpowszechniana była nieprawdziwa informacja, że nożownik, który zabił troje dzieci, był radykalnym islamistą, który niedawno przybył do Wielkiej Brytanii. Policja podkreśla, że 17-latek urodził się w Wielkiej Brytanii i nie uważa jego ataku za akt terroru. Mimo to w całej Wielkiej Brytanii dochodzi do demonstracji pod meczetami, ataków na hotele, które goszczą uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu oraz starć demonstrantów z policją. Miejsce mają także kontrdemonstracje organizacji antyrasistowskich i antyfaszystowskich.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Czy w Anglii wybuchnie wojna domowa?

Przed zapowiadanymi na środę protestami w internecie pojawiają się informacje wskazujące, że celem demonstrantów mogą być ośrodki dla imigrantów i kancelarie prawne świadczące pomoc przybywającym an Wyspy. Antyfaszystowskie grupy zapowiadają z kolei, że będą organizować kontrdemonstracje.

Zamieszki po ataku nożownika w Southport: Wkrótce pierwsze wyroki oskarżonych o agresywne zachowanie

We wtorek Starmer zapewnił, po nadzwyczajnym spotkaniu z członkami swojego rządu, że brytyjska policja poradzi sobie z zamieszkami.

- Naszym pierwszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszym społecznościom. Będą bezpieczne — podkreślił Starmer. Jego kancelaria w ostatnim czasie skrytykowała Elona Muska, właściciela serwisu X, który komentując zdjęcie z zamieszek na Wyspach napisał, że „wojna domowa jest nieunikniona”.

Każdy, kto bierze udział w tych zamieszkach, poczuje pełną moc prawa

Keir Starmer, premier Wielkiej Brytanii

Rząd we wtorek poinformował o zwiększeniu liczby miejsc w więzieniach, by zapewnić, iż każdy z aresztowanych w związku z zamieszkami, który zostanie skazany przez sąd na pozbawienie wolności, trafi do zakładu zamkniętego.

Starmer poinformował, że jak dotąd aresztowano ponad 400 osób, a 100 usłyszało zarzuty. Według brytyjskiego premiera wkrótce zapadną pierwsze wyroki.

- Każdy, kto bierze udział w tych zamieszkach, poczuje pełną moc prawa — zapewnił. W środę trzy osoby mają usłyszeć wyroki przed sądem w Liverpoolu, po tym jak przyznały się do agresywnego zachowania.

Pod koniec 2023 roku w Wielkiej Brytanii było 111 132 osób, które otrzymały pomoc w związku z procedurą azylową, w tym 45 768 w brytyjskich hotelach. W ciągu roku liczba przybywających na Wyspy była o 685 tys. większa niż liczba opuszczających Wielką Brytanię.

We wtorkowym sondażu YouGov 3/4 ankietowanych stwierdziło, że uczestnicy zamieszek nie reprezentują poglądów wszystkich Brytyjczyków. 7 proc. ankietowanych wyraziło poparcie dla agresywnych protestów.

Przestępczość
Śmierć niemieckiego policjanta. Zatrzymano Polaków
Przestępczość
ChatGPT „podpowiadał” kierowcy Tesli, która eksplodowała w Las Vegas
Przestępczość
Strzelanina w Bad Friedrichshall w Badenii-Wirtembergii. Nie żyje dwóch mężczyzn
Przestępczość
Po strzelaninie w Cetynii. Czarnogórcy żądają ograniczenia nielegalnej broni
Przestępczość
Osadzony w więzieniu w Arles wziął zakładników. Akcja elitarnej jednostki