Aktualizacja: 21.12.2023 06:14 Publikacja: 21.12.2023 03:00
Rosyjska szajka szpiegowska interesowała się ruchem pociągów z i do Ukrainy
Foto: Fotorzepa/ Urszula Lesman
Lubelski Sąd Okręgowy we wtorek skazał 14 członków działającej w Polsce rosyjskiej siatki szpiegowskiej, i jednocześnie zdecydował, że trzem skazanym na kary najniższe — od ponad roku do 1,5 roku pozbawienia wolności - uchyli areszt, choć do pełnej odsiadki pozostało im jeszcze kilka miesięcy. Sąd podjął taką decyzję mając wiedzę, że grupa kierowana przez niejakiego „Andrieja” otrzymująca polecenia poprzez rosyjski komunikator „Telegram” obserwowała lotniska, planowała wysadzenie pociągów, z nawet zabójstwa. - To skandaliczna decyzja sądu. Obawa ucieczki, ukrywania się, które są przesłankami stosowania aresztu nadal przecież istnieje - komentuje w rozmowie z „Rz” Marcin Warchoł, były minister sprawiedliwości i autor nowelizacji ustawy o szpiegostwie. Lubelski sąd nie zdecydował również o ich deportacji. Sprawa bulwersuje tym bardziej, że z aktu oskarżenia wynika, że zwerbowano ich już na Ukrainie, a przyjechali do Polski na fali uchodźczej.
Wielka akcja policji i Straży Granicznej po zapowiedzi premiera Donalda Tuska o końcu bezkarności zagranicznych przestępców, szczególnie gruzińskich gangów – 1,5 tys. zatrzymanych. Eksperci, z którymi rozmawiała „Rzeczpospolita”, nie mają jednak wątpliwości, że to nie rozwiąże problemu.
Ukraińscy generałowie zeznali w śledztwie, że szefowi polskiej policji podarowali pustą tubę po granatniku. Pamiątkowe zdjęcie – kluczowy dowód w śledztwie – przeczy tej narracji. Granatnik, który wybuchł w gabinecie gen. Jarosława Szymczyka, został przywieziony trzy tygodnie wcześniej z obwodu donieckiego tuż przy granicy z Rosją.
Warszawski sąd chce ściągnąć rosyjskiego szpiega Pawła Rubcowa na proces. 6 marca zdecyduje, czy sięgnie po areszt i list gończy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Vitalii I. poszukiwany czerwoną notą Interpolu rozprowadzał narkotyki używając automatu do paczek. Zdradziło go zdjęcie z kamery, gdy wkładał przesyłkę. Wpadł podczas kontroli drogowej.
Premier Donald Tusk poinformował o deportowaniu do Polski Rosjanina, podejrzewanego o koordynowanie aktów dywersji. Mężczyzna ukrywał się w Bośni i Hercegowinie.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Keir Starmer w rozmowie telefonicznej z Wołodymyrem Zełenskim wyraził poparcie dla decyzji władz Ukrainy, by nie przeprowadzać wyborów w kraju, w którym trwa wojna.
Odpowiedzialność za sytuację na Ukrainie „powinien wziąć ten, kto negocjuje deal” – ocenił gen. Mieczysław Bieniek, były wiceszef w Sojuszniczym Dowództwie Transformacyjnym NATO w Norfolk.
Czechy to dziewiąty rynek, na którym biuro podróży Join UP! będzie prowadzić działalność touroperatorską. Firma uruchomiła tam oddział w początkach lutego. Zamierza wozić Czechów na wakacje z Pragi, ale i z Katowic.
Donald Trump zapowiada nowe cła na importowane auta, chipy i farmaceutyki – Europa stoi przed poważnym wyzwaniem. Komisja Europejska łagodzi politykę Zielonego Ładu, a Chiny umacniają kontrolę nad surowcami ziem rzadkich, co może wpłynąć na globalny rynek technologiczny. Czy amerykański biznes powróci do Rosji w 2025 roku?
„Czy polscy żołnierze powinni brać udział w ewentualnej misji pokojowej na Ukrainie?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Władze Grecji ogłosiły plan budowy portu na Santorynie, który ma zapewnić drogę ucieczki mieszkańcom na wypadek silnego trzęsienia ziemi. Przygotowują także inne zabezpieczenia, żeby mieszkańcy nie byli odcięci od pomocy.
- Na całym świecie działam szybko, by zakończyć wojny, rozwiązać konflikty i przywrócić pokój na planecie - oświadczył Donald Trump.
Hiszpańscy naukowcy odkryli na Antarktydzie ogromne kolumny metanu wydobywające się z dna morskiego. „Szacujemy, że w regionie znajduje się około 24 gigaton węgla w postaci hydratów metanu, co odpowiada emisjom całej ludzkości z ostatnich dwóch lat” – informują eksperci, ostrzegając, że może stanowić to poważne zagrożenie. O odkryciu poinformował hiszpański dziennik „El País”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas