Łącznie 181 grup przestępczych działających w ubiegłym roku zostało rozbitych przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Nie specjalizują się, jak kiedyś, wyłącznie w jednym obszarze nadużyć, ale „wchodzą” we wszystko, co przynosi zyski – wynika z raportu tej formacji za ubiegły rok.
– Profil działalności takich grup jest obecnie płynny, o czym świadczy chociażby to, że sprawcy nastawieni kiedyś wyłącznie na stricte kryminalną działalność, jak np. lider dawnego gangu pruszkowskiego „Słowik”, angażują się także w przestępstwa gospodarcze, jak np. oszustwa VAT-owskie – mówi „Rzeczpospolitej” Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.
Czytaj więcej
Główny oskarżony o zabójstwo gen. Marka Papały nalegał, by rozprawa się odbyła, jednak sąd ją odroczył. Powód? Nie przyszedł jeden z adwokatów.
Spośród 181 grup (o cztery więcej niż rok wcześniej) 90 proc. stanowiły rodzime (skala podobna jak w 2021 r.), za to przybyło gangów o charakterze międzynarodowym – było ich 20, o 6 więcej niż w 2021 r.
Policjanci CBŚP zebrali dowody obciążające niemal 3,9 tys. osób, a ponad połowie z nich zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej – przy czym 249 z grup międzynarodowych (to o 50 więcej niż rok wcześniej).