ASF: eksport mięsa do Chin może gwałtownie wzrosnąć

Chiny, największy rynek wieprzowiny na świecie, mogą być zmuszone przez ASF do podwojenia importu wieprzowiny już w tym roku.

Aktualizacja: 22.03.2019 17:19 Publikacja: 22.03.2019 16:51

ASF: eksport mięsa do Chin może gwałtownie wzrosnąć

Foto: Fotorzepa, Wojtek Jakubowski

Powagę sytuacji na rynku mięsa oddają opublikowane ostatnio przez chińskie władze dane: ministerstwo rolnictwa ujawniło, że pod koniec lutego liczba żywych świń spadła o 16,6 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, a liczba macior nawet o 19,1 procent. W tym samym czasie średnie ceny w 16 prowincjach skoczyły aż o 37 proc. rok do roku.

Przez gwałtowny rozwój Afrykańskiego Pomoru Świń w Państwie Środka, import wieprzowiny do Chin może się podwoić do 2 mln ton mięsa, informuje Reuters, powołując się na analityka Rabobank.

Od sierpnia, gdy ASF po raz pierwszy zanotowano w Chinach, liczba ognisk ASF u świń wzrosła już do 114, szybko spada też liczebność zwierząt, co jest zapowiedzią mniejszej produkcji mięsa w niedalekiej przyszłości, a co za tym idzie – również dobrym prognostykiem dla krajów eksportujących mięso, na przykład z Europy. Według Reutersa, w ciągu ostatnich tygodni ceny wieprzowiny skoczyły w górę, natomiast liczebność stad świń w tym kraju spadła o prawie 17 procent wobec sytuacji sprzed roku, czyli jeszcze sprzed wybuchu epidemii.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Przemysł spożywczy
Koniak do Chin luzem w kontenerach. Załoga w Cognac strajkuje
Przemysł spożywczy
Rosjanie skopiowali pomysł Donalda Trumpa. Nowa marka wódki na rynku
Przemysł spożywczy
Sposób na drogi nabiał? Nasłać prokuraturę. Takie rzeczy tylko w Rosji
Przemysł spożywczy
Cena masła. Ile może kosztować w święta? „Zbliżamy się do 10 zł”
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Przemysł spożywczy
Polacy szukają oszczędności, także w przypadku żywności