Ceny jaj idą w górę nawet o 20 proc. W tle ptasia grypa

Ptasia grypa dziesiątkuje stada drobiu na całym świecie, także w Polsce. Popyt na jaja zaczyna przewyższać podaż. Ceny idą w górę.

Aktualizacja: 23.02.2021 14:53 Publikacja: 23.02.2021 14:49

Ceny jaj idą w górę nawet o 20 proc. W tle ptasia grypa

Foto: AdobeStock

Na przełomie stycznia i lutego doszło do gwałtownego wzrostu stawek za jaja, jakie podmioty pakujące oferują producentom. Według szacunków Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz ceny skoczyły o około 18-20 proc.

KIPDiP ocenia, że głównym powodem napięć na rynku jaj jest zmniejszenie potencjału produkcyjnego, co wynika z zeszłorocznej ostrożności producentów w odnawianiu stad w warunkach epidemii koronawirusa. Do tego dochodzi przymusowa likwidacja ptaków w Europie i w Azji związana z ptasią grypą. Analitycy KIPDiP szacują, że z powodów zakażenia wirusem ptasiej grypy lub działań prewencyjnych w Polsce wyłączono z produkcji ponad dwa miliony ptaków. Skala tego zjawiska w wielu innych krajach jest jednak jeszcze większa. W Korei Południowej zlikwidowano już 26 mln sztuk drobiu, w tym kur nieśnych. W Europie grypa ptaków sieje spustoszenie na fermach drobiu w dziewiętnastu krajach. Jak niedawno informowała KIPDiP niemieccy producenci obawiają się, że jaja wyprodukowane na tamtejszych fermach z dostępem do przestrzeni na wybiegu stracą status „jaj wolnowybiegowych”. Kłopot wynika z faktu, że w związku z grypą ptaków w Niemczech nakazano utrzymywać drób wewnątrz budynków. Tymczasem zgodnie z unijnymi normami handlowymi, po upływie ustalonego przepisami czasu, w którym ptaki są utrzymywane w zamknięciu, jaja pochodzące z ferm wolny wybieg tracą swój status i nie mogą zostać wprowadzone do obrotu jako jaja z cyfrą „1”.

119 zł za rok czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Przemysł spożywczy
Bacardi przegrywa z Kubą walkę o Havana Club
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Przemysł spożywczy
Owady w pieczywie mogą przestać być skandalem. Bruksela legalizuje larwy mącznika
Przemysł spożywczy
Jemy coraz więcej miodu, potrzebny import z Ukrainy. Dane Polskiej Izby Miodu
Przemysł spożywczy
Szampan mniej popularny na świecie, ale koniak nadal w modzie
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Przemysł spożywczy
Kolejne trunki w wersji bezalkoholowej?
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku