Akcjonariusze walczą w Perle

Kolejna odsłona wojny między akcjonariuszami w lubelskim browarze. Royal Unibrew broni się w sądzie. Zarząd spółki szacuje straty.

Publikacja: 01.06.2015 01:01

Kolejna odsłona wojny między akcjonariuszami w lubelskim browarze. Royal Unibrew broni się ?w sądzie

Kolejna odsłona wojny między akcjonariuszami w lubelskim browarze. Royal Unibrew broni się ?w sądzie. Zarząd spółki szacuje straty.

Foto: Fotorzepa, Robert Horbaczewski RH Robert Horbaczewski

Ostatni raz aż tak głośno o sporze akcjonariuszy Perły było od 2011 r. Cypryjska spółka Marconia Enterprises – ma ok. 51 proc. akcji lubelskiego browaru – próbowała wówczas na walnym zgromadzeniu podwyższyć kapitał zakładowy spółki bez wiedzy pozostałych akcjonariuszy. Royal Unibrew, który miał wówczas 48 proc. udziałów w Perle, zaskarżył decyzje walnego zgromadzenia do sądu.

Dobrowolnie czy pod presją?

8 maja 2015 r. Sąd Okręgowy w Lublinie unieważnił uchwały tamtego walnego. Marconia (wiąże się ją z biznesmenem Józefem Hubertem Gierowskim) nie składa jednak broni. Według naszych informacji zamierza złożyć apelację.

To jednak nie koniec wojny o wpływy w Perle. Royal Unibrew skarży się, że 17 kwietnia 2014 r. Marconia zwołała kolejne walne, aby mu zaszkodzić.

– Wejście w życie uchwał, które zostały wówczas podjęte pod nieobecność mniejszościowych akcjonariuszy browaru, skutkowałoby obniżeniem zaangażowania kapitałowego Royal Unibrew oraz pozostałych mniejszościowych akcjonariuszy – mówi Patrick Plucnar, radca prawny Royal Unibrew. – Udziały Royal Unibrew obniżyłyby się o kilkanaście procent.

Do Duńczyków należy dziś 24 proc. akcji Perły, pozostały pakiet ma Van Pur, producent piw Łomża. Firmy mają porozumienie w sprawie podejmowania decyzji na walnych Perły.

W reakcji na niekorzystne dla niego uchwały 20 kwietnia 2015 r. Royal Unibrew złożył do sądu wniosek o zabezpieczenie roszczeń. 7 maja Sąd Okręgowy w Lublinie wydał postanowienie o ich zabezpieczeniu. Perła już się od niego odwołała.

W Royal Unibrew są zbulwersowani, bo  – jak mówi Plucnar – podczas ostatniego walnego przedstawiciele tej firmy zostali wyprowadzeni z sali przez ochronę bez podania przyczyn.

– Nie jest prawdą, że pełnomocnicy Royal Unibrew oraz Van Pur zostali siłą wyprowadzeni z sali przez ochronę – mówi Radosław L. Kwaśnicki, partner zarządzający w Kancelarii RKKW, który przewodniczył kwietniowemu walnemu (ancelaria RKKW reprezentuje Perłę w postępowaniu zabezpieczającym). – Insynuacje co do rzekomego zastosowania przez spółkę rozwiązania siłowego są próbą odwrócenia uwagi od tego, że wskutek naruszenia przepisów spółki Royal Unibrew oraz Van Pur utraciły prawa korporacyjne w Perle. Przedstawiciele firm, z tej samej kancelarii prawnej, zostali o tym poinformowani, a następnie dobrowolnie i samodzielnie opuścili salę obrad.

Jak do tego doszło? Radosław L. Kwaśnicki wyjaśnia, że jeden z mniejszościowych akcjonariuszy zapytał pozostałych - w tym Royal Unibrew, Van Pur i Marconię -  o ich relacje korporacyjne. – Artykuł 6 par. 4 -5 Kodeksu spółek handlowych nakazuje odpowiedzieć na takie zapytanie w ciągu 10 dni pod rygorem utraty m.in. właśnie prawa udziału i głosu na walnym zgromadzeniu. Tymczasem wyproszeni akcjonariusze odpowiedzieli, ale dopiero po walnym z 17 kwietnia i dopiero od tego momentu mogą wykonywać uprawnienia korporacyjne – mówi Radosław L. Kwaśnicki.

- Royal Unibrew doskonale zna te regulacje, gdyż w 2009 r. usiłowało zablokować część głosów większościowego akcjonariusza Perły na podstawie artykułu 6 par. 1 KSH. W listopadzie 2009 r. uzyskał nawet w Sądzie Okręgowym w Lublinie zabezpieczenie swojego roszczenia, które jednak już po miesiącu uchylił Sąd Apelacyjny. Zdarzenie to, zwane przez niektórych próbą wrogiego przejęcia Perły przez Royal Unibrew, nie powiodło się – dodaje Radosław L. Kwaśnicki.

Inwestycje zagrożone

Podczas walnego zgromadzenia z 17 kwietnia 2015 roku pojawiła się kolejna tajemnicza cypryjska spółka Rusoma Limited. Jak informuje Royal Unibrew podjęte wtedy uchwały pozwalają jej na objęcia warrantów subskrypcyjnych o wartości 200 proc. zarejestrowanego kapitału zakładowe.

- Obie spółki (Rusoma Limited i Marconia – red.) są zarejestrowane na Cyprze, co praktycznie uniemożliwia dostęp do informacji o ich działalności czy składzie właścicielskim. Udało się jedynie ustalić, że Rusoma została zarejestrowana raptem wiosną 2015, kilka tygodni przez walnym zgromadzeniem Perły – informuje Patrick Plucnar.

Jak tłumaczy Radosław L. Kwaśnicki, działania Royal Unibrew oraz Van Pur blokują rozwój Perły, co naraża ją na straty w wysokości co najmniej ok. 100 mln zł.

Kwietniowe walne zostało zwołane przez zarząd spółki, aby ją dokapitalizować i zdobyć pieniądze na inwestycje.

- Royal Unibrew oraz Van Pur nie wzięły udział w dokapitalizowaniu Perły choć taką możliwość miały (głosowały przeciwko na zgromadzeniu w grudniu ub. r.) zaś obecnie blokują pozyskanie dofinansowania z zewnętrznych źródeł – mówi Radosław L. Kwaśnicki.

Działania te może tłumaczyć fakt, że Royal Unibrew i Van Pur są konkurentami Perły. W 2011 roku Royal Unibrew sprzedaż Van Purowi 100 proc. udziałów w spółce Royal Unibrew Polska – ma browary w Łomże i Jędrzejowie.  W zamian objął 20 proc. akcji w kapitale zakładowym Van Pura.

- W przypadku niedojścia do skutku planowanego podwyższenia, Perła rozważy dochodzenie odszkodowania co najmniej w takiej wysokości – zapowiada partner w Kancelarii RKKW.

Royal Unibrew zapewnia, że wielokrotnie chciał spotkać się menedżerami Perły. – Jako znaczący akcjonariusz, a co najważniejsze, doświadczony podmiot na międzynarodowym rynku browarniczym, chcielibyśmy włączyć się w rozwój Perły i faktyczne nią zarządzać – deklaruje Plucnar. - Niestety, dostając informacje o wynikach finansowych spółki z 5-6 miesięcznym opóźnieniem albo nie dostając wcale raportów skonsolidowanych czy planów inwestycyjnych browaru mamy związane ręce.

Co więcej, jak dodaje, przez ostatnie 14 lat, bazując na decyzjach większościowego udziałowca, przedsiębiorstwo nie wypłaciło żadnej dywidendy akcjonariuszom.

Duńczycy nie chcą jednak rezygnować z Perły. Jak podkreślają, udziały w browarze traktują jak inwestycje długoterminową, która ma dobre perspektywy.

Czy porozumienie między akcjonariuszami jest możliwe? - Jesteśmy zainteresowani współpracą. Wierzymy, że unormowanie stosunków z większościowym akcjonariuszem przyczyniłoby się do rozwoju browaru – mówi Patrick Plucnar.

Przemysł spożywczy
Kolejne trunki w wersji bezalkoholowej?
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Przemysł spożywczy
To będzie hit. Oreo stworzyło limitowaną serię ciastek z Post Malone
Przemysł spożywczy
Maleje sprzedaż szampana, bo nie ma czego świętować
Przemysł spożywczy
Masło jest wciąż drogie i może być droższe. A promocji ubyło
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Przemysł spożywczy
Grozi nam tanie mięso. Polska boi się jego zalewu z Niemiec
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego