Niemcy: Słabe zbiory winogron, drogie wino

Ten sezon dla niemieckich winiarzy nie był zbyt udany. Winogron zebrano wyjątkowo mało i sezon w winnicach w zasadzie się już skończył. To oznacza, że ceny niemieckiego wina wzrosną.

Aktualizacja: 04.10.2017 14:27 Publikacja: 04.10.2017 13:40

Niemcy: Słabe zbiory winogron, drogie wino

Foto: Adobe Stock

Mimo mniejszych zbiorów wino z rocznika 2017 będzie bardzo dobrej jakości - prognozują niemieccy producenci wina skupieni w organizacji branżowej Deutscher Weininstitut z Bodenheim.

Zbiory w niemieckich winnicach w zasadzie zostały już zakończone. winiarze zbierają ostatnie winogrona jeszcze w regionach winiarskich Mosel i Rheingau, gdzie dominuje riesling.

Cała produkcja wina w tym sezonie prognozowana jest na 7,5 mln hektolitrów, to o 18 procent mniej niż w zeszłym roku. To z kolei oznacza, że ceny niemieckiego wina nieco wzrosną. Według rzecznika instytutu Ernst Büscher wzrost cen nie będzie jednak bardzo dotkliwy, ponieważ winiarze dysponują sporymi zapasami z lat poprzednich.

W regionie Hesji Nadreńskiej zbiory wina są o 20 proc. mniejsze niż w 2016 roku i wyniesie 1,8 mln hektolitrów, także w Palatynacie zbiory są o niemal 20 proc. mniejsze i wyniosą 2 mln hektolitrów. Najsłabiej zbiory wypadły w regionie Mozeli, gdzie zebrano 25 proc. mniej winogron niż w 2016 roku. W regionie Rheingau zbiory były mniejsze o 18 procent.

Warunki pogodowe sprawiły, że winiarze musieli w tym roku bardzo szybko zebrać winogrona. Poza tym nie sprzyjała tez pogoda latem. W kwietniu były silne przymrozki, a latem ulewy z gradem, natomiast we wrześniu było zimno i wyjątkowo deszczowo. W obawie przed utratą całych zbiorów winiarze zebrali w zasadzie wszystko co się dało do końca września. jedynym pocieszeniem może być informacja o wyjątkowo dobrej jakości tegorocznych zbiorów.

Z danych Deutscher Weininstitut wynika, że zbiory w całej Europie będą w tym roku najniższe od 2000 roku i wyniosą około 146 mln hektolitrów.

Przemysł spożywczy
W tym i w przyszłym roku mniej kawy z Brazylii
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Przemysł spożywczy
Kakao będzie drożeć jeszcze latami. Miliardowe inwestycje nie zwrócą się szybko
Przemysł spożywczy
Amerykańska firma ma nakarmić rosyjskie wojsko. Kreml skonfiskował ją za rzekome przekręty
Przemysł spożywczy
Eksport szansą dla producentów mocnych alkoholi
Przemysł spożywczy
Kryzys ryżowy: Japonia uwalnia rezerwy strategiczne najważniejszego produktu żywnościowego