Sprzedawca mieszkania jest zwolniony z podatku, jeśli przeznaczy pieniądze na domowe wyposażenie. Jakie? Fiskus właśnie zmienił w tej sprawie interpretację. Twierdzi, że ulga jest na suszarkę do ubrań, a nie na kuchenkę mikrofalową.
Prawnik dyżurujący w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej nie musi wystawiać faktury powiatowi bądź gminie, jeśli wykonywane przez niego usługi nie są działalnością gospodarczą.
Jeśli nie wiadomo, czy osoba powołana w testamencie do spadku, jest faktycznie spadkobiercą, to nie można uznać, że uzyskuje przychód z wynajmowanego przez wykonawcę testamentu mieszkania.
Dodatkowe świadczenia od banku są przychodem frankowicza i musi zapłacić podatek, bo nie obejmuje ich ulga z rozporządzenia ministra finansów. Skarbówka nie ma co do tego wątpliwości.
Sprzedawca domu lub mieszkania musi podzielić się dochodem z fiskusem. Podatku nie będzie, jeśli wyda pieniądze z transakcji na spłatę kredytu. Ale tylko swojego – wynika z interpretacji.
Duża rodzinna darowizna może być zwolniona z podatku, jeśli pieniądze wpłynęły na rachunek bankowy obdarowanego. Nawet jak nadawcą przelewu nie jest darczyńca.
Minister finansów potwierdza, że gmina zakładająca fotowoltaikę i usuwająca azbest nie musi płacić VAT. Nie może go jednak też odliczać. Jeśli tak robi, powinna zmienić zasady rozliczeń. Starych nie musi korygować.