Kościelny organista zapłaci niższy podatek. Jako artysta odliczy 50 proc. kosztów przychodu

Twórcza praca może dać korzyści w PIT. Od przychodu odliczamy autorskie 50-proc. koszty, dzięki czemu zmniejszamy dochód i płacimy niższy podatek. Czy ta ulga przysługuje także kościelnym organistom? Fiskus uznał, że tak.

Publikacja: 22.12.2024 16:22

Kościelny organista zapłaci niższy podatek. Jako artysta odliczy 50 proc. kosztów przychodu

Foto: PAP/Adam Warżawa

O interpretację wystąpił mężczyzna zatrudniony w parafii na stanowisku muzyka kościelnego. Ma umowę o pracę na czas nieokreślony. Do zakresu jego obowiązków należy „realizacja autorskiego i niepowtarzalnego programu polegającego na opracowywaniu i wykonywaniu muzyki podczas Mszy Świętych, nabożeństw okolicznościowych i okresowych w oparciu o odpowiednie utwory liturgiczne”. Mężczyzna akompaniuje na organach, prowadzi śpiew wiernych (funkcja kantora), dyryguje chórem, wykonuje w sposób wirtuozowski stosowną literaturę muzyczną oraz własne improwizacje, opracowuje artystycznie i wprowadza do użytku nowe pieśni liturgiczne.

Czytaj więcej

Twórca może sam odliczyć koszty i oszczędzić na PIT

Kiedy można stosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów?

Przy rozliczaniu pensji muzyka parafia stosuje ogólne koszty. Sam zainteresowany twierdzi jednak, że przysługują mu koszty preferencyjne, czyli w wysokości 50 proc. Przypomnijmy, że warunki ich stosowania znajdziemy w art. 22 ust. 9–9b ustawy o PIT. Mają do nich prawo niektóre twórcze zawody, np. aktorzy, publicyści, pisarze, reżyserzy, plastycy, muzycy. Można je stosować także do przychodów z działalności artystycznej w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki i instrumentalistyki.

Limit preferencyjnych kosztów wynosi 120 tys. zł rocznie. Aby z nich skorzystać, musi powstać utwór, którym zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Musi też dojść do rozporządzenia prawami autorskimi.

Organista twierdzi, że te warunki są spełnione. Realizuje bowiem program autorski polegający na przygotowaniu oprawy muzycznej nabożeństw na podstawie odpowiednich utworów i własnych opracowań pieśni oraz improwizacji, a także śpiewu solowego i w prowadzonym przez siebie zespole. Program ten zawiera wybór i przygotowanie odpowiednich kompozycji muzycznych (utwory organowe, akompaniament liturgiczny) na określone przez pracodawcę okoliczności (msza, nabożeństwo).

Muzyk powołuje się na ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wskazuje, że w myśl art. 85 ust. 1 i 2 wykonywane przez niego czynności są wytworem artystycznym, a utwory, akompaniament oraz wybór i opracowanie kompozycji muzycznych pozostają pod ochroną. Dodaje też, że zgodnie z umową o pracę całość praw autorskich do utworów przeniesiona jest na pracodawcę.

Organista skorzysta z 50 proc. kosztów uzyskania przychodu. Korzystna interpretacja fiskusa

Co na to fiskus? Zgodził się na preferencję. Potwierdził, że artystycznym wykonaniem są m.in. działania dyrygentów, instrumentalistów, wokalistów oraz innych osób w sposób twórczy przyczyniających się do powstania wykonania. „Z racji tego, że wszystkie Pana działania określone w umowie o pracę zmierzają do artystycznego wykonania, jest Pan uprawniony do stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 w zw. z art. 22 ust. 9b ustawy o PIT w stosunku do uzyskanego na podstawie umowy o pracę wynagrodzenia z tytułu honorarium autorskiego” – czytamy w interpretacji.

Fiskus przypomniał też, że honorarium autorskie pracownika musi być wyraźnie wyodrębnione od innych składników pensji. „W razie wykonywania na podstawie stosunku pracy czynności zarówno chronionych prawem autorskim, jak i niebędących przedmiotem prawa autorskiego, pozbawionych cech twórczych, udokumentowania wymaga wartość wynagrodzenia z tytułu korzystania z prawa autorskiego lub korzystania z artystycznego wykonania. Tylko bowiem wyraźne rozróżnienie, jak również dokumentowanie prac – utworów chronionych prawem autorskim oraz wypłaconych wynagrodzeń z tego tytułu, daje podstawę do zastosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów” – podkreśliła skarbówka.

Numer interpretacji: 0115-KDIT1.4011.659.2024.1.DB

Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Konsumenci
Kolejny cios rządu w palaczy. Tym razem wbrew sztuce legislacyjnej
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego