O interpretację wystąpił mężczyzna zatrudniony w parafii na stanowisku muzyka kościelnego. Ma umowę o pracę na czas nieokreślony. Do zakresu jego obowiązków należy „realizacja autorskiego i niepowtarzalnego programu polegającego na opracowywaniu i wykonywaniu muzyki podczas Mszy Świętych, nabożeństw okolicznościowych i okresowych w oparciu o odpowiednie utwory liturgiczne”. Mężczyzna akompaniuje na organach, prowadzi śpiew wiernych (funkcja kantora), dyryguje chórem, wykonuje w sposób wirtuozowski stosowną literaturę muzyczną oraz własne improwizacje, opracowuje artystycznie i wprowadza do użytku nowe pieśni liturgiczne.
Czytaj więcej
Jeśli pracodawca nie odlicza pracownikowi na bieżąco 50 proc. autorskich kosztów, ten drugi może to zrobić sam w zeznaniu rocznym. Skarbówka sprawdzi, czy spełnia warunki ulgi.
Kiedy można stosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów?
Przy rozliczaniu pensji muzyka parafia stosuje ogólne koszty. Sam zainteresowany twierdzi jednak, że przysługują mu koszty preferencyjne, czyli w wysokości 50 proc. Przypomnijmy, że warunki ich stosowania znajdziemy w art. 22 ust. 9–9b ustawy o PIT. Mają do nich prawo niektóre twórcze zawody, np. aktorzy, publicyści, pisarze, reżyserzy, plastycy, muzycy. Można je stosować także do przychodów z działalności artystycznej w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki i instrumentalistyki.
Limit preferencyjnych kosztów wynosi 120 tys. zł rocznie. Aby z nich skorzystać, musi powstać utwór, którym zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Musi też dojść do rozporządzenia prawami autorskimi.
Organista twierdzi, że te warunki są spełnione. Realizuje bowiem program autorski polegający na przygotowaniu oprawy muzycznej nabożeństw na podstawie odpowiednich utworów i własnych opracowań pieśni oraz improwizacji, a także śpiewu solowego i w prowadzonym przez siebie zespole. Program ten zawiera wybór i przygotowanie odpowiednich kompozycji muzycznych (utwory organowe, akompaniament liturgiczny) na określone przez pracodawcę okoliczności (msza, nabożeństwo).