Do 31 grudnia 2023 r. właściciel i zarządca obiektu budowlanego mogą założyć książkę obiektu budowlanego zgodnie z art. 64 ustawy, w systemie Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego. Ustawa zakłada wprowadzenie docelowo tylko elektronicznej wersji książki. Każdy obiekt budowlany otrzyma indywidualny numer w elektronicznym systemie c-KOB. By móc z niego korzystać, inwestor będzie musiał mieć konto w tym systemie. Przepisy precyzują, jakie wpisy będą dokonywane w książce, dla jakich obiektów, kto będzie uprawniony ją założyć. Określony jest też harmonogram dokonywania wpisów, procedura postępowania na wypadek zmiany właściciela lub zarządcy obiektu.
Od 27 stycznia 2023 r. zacznie obowiązywać też nowa definicja dokumentacji budowy, przez którą należy rozumieć pozwolenie na budowę lub zgłoszenie wraz z załączonym projektem budowlanym, dziennik budowy, protokoły odbiorów częściowych i końcowych, w miarę potrzeby, rysunki i opisy służące realizacji obiektu, operaty, dokumenty geodezyjne i książkę obmiarów, a w przypadku realizacji obiektów metodą montażu – także dziennik montażu. Dziennik budowy trzeba będzie prowadzić odrębnie dla każdego obiektu budowlanego, wymagającego pozwolenia na budowę, pozwolenia na rozbiórkę albo zgłoszenia. Dla obiektów liniowych dziennik budowy można prowadzić odrębnie dla każdego wydzielonego odcinka robót.
Czytaj więcej
Nowe przepisy, które wejdą w życie w 2023 r. rozsiane są po kilku ustawach. W 2023 r. wejdzie w życie 130.wersja prawa budowlanego. Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie może obiecać, że będzie to ostatnia korekta regulacji. Nie dziwi, więc, że zarówno konsumenci jak i sam rynek budowlany mają trudność z nadążaniem za nowymi obowiązkami.
Zacznie obowiązywać też możliwość prowadzenia dziennika budowy w postaci elektronicznej. Za jego prowadzenie zgodnie z przepisami ustawy odpowiada kierownik budowy. Uprawnionymi do dokonania wpisu w dzienniku budowy są: uczestnicy procesu budowlanego, geodeta uprawniony wykonujący na terenie budowy czynności geodezyjne na potrzeby budownictwa, upoważnieni pracownicy organów nadzoru budowlanego i innych organów uprawnionych do kontroli przestrzegania przepisów na terenie budowy, w ramach dokonywanych czynności kontrolnych.
Inwestor zapewnia dołączenie do dziennika budowy kopii uprawnień budowlanych osób pełniących funkcje kierownika budowy, kierownika robót, inspektora nadzoru inwestorskiego, projektanta sprawującego nadzór autorski (w przypadku, o którym mowa w art. 44 pkt 3 pr. bud.). Wymogu dołączenia kopii uprawnień budowlanych nie stosuje się do uprawnień budowlanych wpisanych do centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane.