Stępień: Ułaskawienia lepsze od ustawy o bezkarności

Ustawa gwarantująca bezkarność samorządowcom za tzw. wybory kopertowe jest po to, by Jacek Sasin nie musiał prosić prezydenta o łaskę - uważa Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, gość programu Rzecz o Prawie.

Publikacja: 25.10.2022 14:01

Jerzy Stępień

Jerzy Stępień

Foto: TV.rp.pl

Są już prawomocne wyroki wobec samorządowców, którzy przekazali poczcie spisy wyborców. Wniesiony przez grupę posłów PiS projekt ustawy mówi, że swoim czynem nie popełnili oni przestępstwa. – Tu bym panu prezydentowi doradzał stosowanie prawa łaski. To jest droga legalna. Bo ustawa o abolicji znosi podstawę do jakiejkolwiek odpowiedzialności za ten czyn, także np. za podżeganie. Można powiedzieć, że pan Jacek Sasin kierował związkiem przestępczym – wydał polecenie. To nie jest tylko podżeganie, ale wręcz kierowanie zorganizowaną grupą – wskazał sędzia Stępień. - I właśnie o to chodzi, by on nie musiał w przyszłości prosić o łaskę, chce się zrobić abolicję – dodał.

Czytaj więcej

Wojciech Tumidalski: Abolicja, jakiej nie było

Sędzia Stępień był też pytany o zapowiadane przez PiS zmiany w prawie wyborczym. - Największym kłopotem jest sama organizacja aparatu wyborczego, która może rodzić wątpliwości co do swej bezstronności. Z Państwową Komisją Wyborczą nieskładającą się już tylko z sędziów oraz z Izbą Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, co do proweniencji której mamy wątpliwości – już poparte orzeczeniami trybunału w Strasburgu. Skoro ETPC mówi: uwaga, bo ta izba nie spełnia standardów, to nikt nie może być pewny procedury były prawidłowe - powiedział.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe przesunięte o pół roku

Drugi gość programu Wojciecha Tumidalskiego, sędzia Piotr Gąciarek odsunięty od orzekania w Sądzie Okręgowym w Warszawie by pytany o to, jak powinno się przywrócić praworządność. – Dla obywateli konieczne jest przerwanie tego chocholego tańca bezprawia. Powołanie legalnej KRS i weryfikacja konkursów. Wyroki sądów nie powinny być uchylane, ale awanse sędziów muszą być zweryfikowane – podkreślił.

Czytaj więcej

Nowa KRS: przywrócenie sędziów Tulei i Gąciarka byłoby złamaniem prawa

Zobacz wideo z programu:

Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?