Przypomnijmy, że w kwietniu 2023 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Wówczas utrzymano zasadę 10H, która polega na określeniu wymogu minimalnej wymaganej odległości elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej, wynoszącej dziesięciokrotność jej całkowitej wysokości. Odległość ta może zostać zmniejszona przez radę gminy w ramach uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale nie może być mniejsza niż 700 m.
Paulina Hennig-Kloska: rozstrzygnięto wszystkie kwestie sporne
Obecne kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska uważa, że nowelizacja z 2023 r. w sposób niewystarczający zliberalizowała zasadę odległościową. Przygotowano projekt nowej ustawy. "Zastosowanie zasady 700 m nadal nie pozwoliło na odblokowanie pełnego potencjału projektów w lądowej energetyce wiatrowej, które ukończyły etap planistyczny i mogłyby zostać wybudowane w szybszym tempie" – wskazano w Ocenie Skutków Regulacji.
O losy tego projektu na antenie radiowej Jedynki była pytana minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska. - Minister Motyka, który prowadzi ustawę, poinformował mnie, że w trybie roboczym rozstrzygnięto wszystkie kwestie sporne z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Ministerstwem Infrastruktury. Jesteśmy gotowi, aby wrócić z tą ustawą na Komitet Stały Rady Ministrów - powiedziała szefowa resortu. - Nic nas nie blokuje - dodała.
Poinformowała również, iż uwaga do projektu Ministerstwa Kultury o wprowadzeniu odległości 1,5 km od zabytków została wycofana. - Urzędnicy na etapie prac roboczych mają różne wątpliwości, naszą odpowiedzialnością jest, aby je rozwiewać - podkreśliła Paulina Hennig-Kloska.
Czytaj więcej
Ministerstwo Klimatu i Środowiska skierowało do konsultacji społecznych długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy odległościowej. Zakłada ona m.in. ustanowienie minimalnej odległości lokowania farm wiatrowych do 500 m od najbliższych zabudowań. Obecnie to 700 m. Będą także obostrzenia dla lokalizacji wiatraków od obszarów Natura 2000.