Aktualizacja: 12.02.2025 18:06 Publikacja: 10.01.2025 14:45
Janusz Szymik na sali Sądu Okręgowego w Bielsko-Białej
Foto: PAP/Jarek Praszkiewicz
W latach 80. Janusz Szymik jako nastolatek przez 5 lat był wykorzystywany seksualnie przez proboszcza parafii w Międzybrodziu Jana W.
Jak pisał na łamach "Rzeczpospolitej" Tomasz Krzyżak, w 1993 roku Szymik zgłosił sprawę ówczesnemu biskupowi diecezji bielsko-żywieckiej Tadeuszowi Rakoczemu. Biskup nie podjął żadnego działania, ks. W. dalej był proboszczem. W 2007 roku Szymik – razem ze świadkiem – ponownie zawiadomił biskupa Rakoczego. Znów nie było żadnej reakcji. Rok później (2008) mężczyzna napisał list do ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Opisał w nim ze szczegółami co go spotkało, wspomniał też, że o sprawie informował biskupa Rakoczego. W 2012 roku ks. Isakowicz-Zaleski przekazał informację wraz z listem Szymika kard. Stanisławowi Dziwiszowi, od sześciu lat metropolicie krakowskiemu (w skład metropolii wchodzi diecezja bielsko-żywiecka). W styczniu 2014 roku rządy w diecezji bielskiej przejął biskup Roman Pindel. W kolejnym miesiącu spotykał się z Januszem Szymikiem. Niemal natychmiast ks. W. został usunięty z parafii, potem zaś ukarany w procesie karno-administracyjnym.
Już w kwietniu 2025 roku ZUS ponownie wypłaci milionom seniorów 13. emeryturę. Świadczenie przysługuje większości emerytów i rencistów, jednak część osób nie jest do niego uprawniona, a niektórzy mogą stracić do niego prawo. Kto nie otrzyma trzynastej emerytury i dlaczego?
Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek dane o wynagrodzeniach w 2024 r. To, jaką podwyżkę od marca dostaną miliony emerytów i rencistów zależy od m.in. od realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2024 r.
Wspólnota mieszkaniowa ma prawo bronić interesów jej członków, a sąd cywilny kontrolować transakcje syndyka – orzekł Sąd Najwyższy.
Renta wdowia, czyli zbieg świadczeń, wzbudza duże zainteresowanie. Wielu seniorów zdecydowało się już na złożenie wniosku – głównie osobiście w placówkach ZUS-u. Problemem są jednak pojawiające się błędy. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Sąd Rejonowy w Rybniku orzekł, że ZUS nie może odmówić wypłaty zasiłku chorobowego mężczyźnie, który na zwolnieniu lekarskim wyjechał do ośrodka leczenia traumy i stresu oraz praktyki medytacji w Meksyku. W Polsce bowiem prześladowała go żona.
W środę Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew, który w trybie wyborczym złożył Sławomir Mentzen przeciwko posłowi Polski 2050 Sławomirowi Ćwikowi. Kandydat Konfederacji na prezydenta zapowiedział już złożenie zażalenia.
Projekty nowelizacji mających wprowadzić tzw. ślepe pozwy zostały fatalnie napisane. To jednak nie powód, by wyrzucić je do kosza. Bo sama idea jest słuszna.
Jest sposób na uniknięcie zajęcia wynagrodzenia, nawet gdy chodzi o alimenty.
Papież Franciszek ostro skrytykował represje imigracyjne prezydenta USA Donalda Trumpa w nietypowym liście otwartym wysłanym do amerykańskich biskupów katolickich.
Gdy chrześcijanie przestają być głosem sprzeciwu, stają się solą, która traci smak. Świat bardzo ich głosu potrzebuje.
Papież Franciszek w piątek i niedzielę przyjmuje zaplanowane audiencje w swojej rezydencji Casa San Marta w związku z chorobą - poinformował Watykan.
Znany jest wreszcie długo oczekiwany projekt ustawy frankowej autorstwa Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.
Papież Franciszek, który w ostatnich tygodniach mierzył się z problemami zdrowotnymi, podczas audiencji generalnej przyznał, że znów nie czuje się najlepiej. W związku z trudnościami z mówieniem poprosił swojego asystenta o odczytanie przygotowanego przez niego przesłania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas