Zmiany w prawie prasowym: wolność słowa dla każdego

Z przepisu prawa prasowego zniknie jedno słowo. To pozwoli stosować go nie tylko do obywateli Polski.

Publikacja: 23.07.2018 08:02

Zmiany w prawie prasowym: wolność słowa dla każdego

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Hawalej

W piątek Sejm bez większych kontrowersji przyjął nowelizację prawa prasowego, przygotowaną przez Komisję ds. Petycji. Ta ustawa z 1984 r. była już wielokrotnie nowelizowana, ale wciąż wynajduje się w niej relikty minionej epoki, a na całościową reformę próżno czekać.

Czytaj także: Prawo prasowe: news jest jeden, interpretatorów wielu

Znowelizowano ust. 1 art. 5 ustawy, który teraz brzmi: „Każdy, zgodnie z zasadą wolności słowa i prawem do krytyki, może udzielać informacji prasie".

Mała zmiana polega na usunięciu z ustępu słowa „obywatel". Jej konsekwencje są jednak doniosłe, bo taka modyfikacja spowoduje, że zgodnie z prawem prasowym informacji będą mogli udzielać nie tylko obywatele polscy, ale też przebywający w naszym kraju cudzoziemcy – niezależnie od ich statusu prawnego, jak również każda inna osoba fizyczna lub prawna czy nawet podmiot nieposiadający osobowości prawnej. Przepis dostosowano w ten sposób do konstytucji.

Ma to także znaczenie dla ewentualnej odpowiedzialności dziennikarza za nadużycia lub niedociągnięcia, gdy chodzi o jego źródła informacji.

Przy okazji dostosowano jeszcze art. 37a ustawy do obowiązującego prawa. To przepis dotyczący zwolnienia dziennikarza z tajemnicy zawodowej, który wciąż odsyłał do artykułu kodeksu karnego z 1969 r., choć od 1997 r. obowiązuje nowy kodeks. ©?

Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce