Polskie sądy mają coraz gorsze wyniki. Przybywa spraw trwających latami. Dowód? W 2017 r. w sądach było blisko 9 tys. spraw karnych trwających dłużej niż trzy lata. Rok wcześniej – ok. 7 tys. Sędziowie twierdzą, że to przez politykę Ministerstwa Sprawiedliwości, które zajęło się sprawami kadrowymi, zamiast ułatwić im pracę. Resort właśnie przedstawił propozycje zmian w procedurze karnej. Zbigniew Ziobro nazwał je przełomowymi. Co proponuje? Najogólniej mówiąc uproszczenie i przyspieszenie. Zmian jest ponad 100. Wśród nich kilka, które odpowiadają na postulaty sędziów.
Czytaj także: #RZECZoPRAWIE: Jarosław Kusz o propozycjach ministerstwa sprawiedliwości dot. procesu karnego
Mniej pisania
Przede wszystkim MS proponuje zmiany w przepisach dotyczących uzasadnień wyroków. To prawdziwa zmora dla sędziów i częsty powód do kar dyscyplinarnych. Po zmianie ma być łatwiej. Uzasadnienie ma być sporządzane na specjalnym formularzu. Jego wzór oraz sposób wypełniania poda minister sprawiedliwości. Nie zmieni się jego treść, lecz forma. Nadal sąd będzie musiał wykazać: jakie fakty uznał za udowodnione lub nie, na jakich oparł się dowodach i dlaczego nie uznał dowodów przeciwnych. Na tym nie koniec. Będzie musiał także wyjaśnić podstawę prawną wyroku oraz przytoczyć okoliczności, które miał na względzie przy wymiarze kary.
– Dla mnie, sędziego odwoławczego, to bardzo dobra wiadomość – mówi „Rz" Jarosław Gudział. I tłumaczy, że nieraz potrzeba wiele czasu, by znaleźć fragment uzasadnienia, który sąd interesuje.
Żadnych przeciwwskazań dla uzasadnień na formularzach nie widzi także adwokat Mariusz Paplaczyk.