Wniosek dotyczy ujawnienia we wrześniu 2023 r. przez Mariusza Błaszczaka, ówczesnego ministra obrony narodowej w rządzie PiS, fragmentu planu użycia sił zbrojnych „Warta”.
Jak pisał na łamach „Rzeczpospolitej” Marek Kozubal, „Plan użycia Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej Warta – 00101” przygotowany przez Sztab Generalny WP w 2011 r. został częściowo pokazany w czasie jesiennej kampanii wyborczej przez Mariusza Błaszczaka. Miała to być ilustracja do ataku na opozycję i stwierdzenia, że „rząd Tuska w razie wojny był gotowy oddać połowę Polski”. Błaszczak pokazał część, z której wynika, że samodzielna obrona do momentu przybycia wojsk sojuszniczych miała trwać 10 do 14 dni. Plan zakładał zatrzymanie przeciwnika „najdalej na rubieży rzek Wisły i Wieprza”, a także utrzymanie przyczółków na prawym brzegu Wisły w rejonie Grudziądz – Toruń – Bydgoszcz oraz Otwock – Garwolin – Ryki.
W lipcu ubiegłego roku szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego złożył w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa przez byłego ministra obrony narodowej „w sprawie ujawnienia informacji pochodzących z dokumentu dotyczącego planów operacyjnych Sił Zbrojnych RP”.
Czytaj więcej
Służba Kontrwywiadu Wojskowego złożyła do prokuratury wniosek w sprawie ujawnienia przez byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka fragmentu planu operacyjnego Sił Zbrojnych.
Dlaczego prokuratura chce uchylenia immunitetu Mariuszowi Błaszczakowi
W środę prokurator generalny Adam Bodnar skierował do marszałka Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu byłemu szefowi MON. Śledczy chcą przedstawić Błaszczakowi zarzut przekroczenia uprawnień poprzez zniesienie klauzul „Ściśle Tajne” oraz „Tajne” z dokumentów planowania operacyjnego szczebla strategicznego, pomimo że nie ustały ustawowe przesłanki ochrony zawartych w nich informacji niejawnych.