- Zbigniew B. został oskarżony o to, że w okresie od listopada 2014 r. do sierpnia 2021 roku, jako prezes PZPN, działając wspólnie i w porozumieniu z Gabrielą M., Jakubem T., Maciejem S. oraz Andrzejem P., nadużywając przysługujących mu uprawnień w zakresie negocjowania umów i niedopełniając obowiązków dbałości o mienie, wyrządził PZPN szkodę majątkową wielkich rozmiarów, poprzez zapłatę spółce O. sp. z o.o. kwoty 1.016.902 zł. za fikcyjne negocjacje umowy sponsorskiej pomiędzy PZPN a U. sp. z o.o. - poinformowała prok. Katarzyna Calów-Jaszewska z działu prasowego Prokuratury Krajowej.
Czytaj więcej
Spółka Jakuba T. miała dostać milion złotych od umowy sponsorskiej i za jej negocjacje - znamy kulisy zatrzymania działaczy PZPN.
Umowa sponsorska PZPN bez negocjacji
Śledczy z zachodniopomorskiego pionu przedstępczości zorganizwanej PK ustalili, iż faktyczny okres sporządzenia i podpisania porozumieniu ze spółką O. sp. z o.o. nastąpił już po podpisaniu umowy sponsorskiej pomiędzy PZPN a U. sp. z o.o., co wykluczało możliwość udziału O. sp. z o.o. w jakichkolwiek negocjacjach dotyczących tej umowy sponsorskiej, albowiem zostały one zakończone przed jej podpisaniem.
W tym czasie Maciej S. był sekretarzem generalnym PZPN, Andrzej P. prezesem zarządu S. sp. z o. o, Jakub T. był członkiem zarządu PZPN i jednocześnie pełnomocnikiem O. sp. z o o., natomiast Gabriela M. od lipca 2018 r. pełniła funkcję prezesa zarządu O. sp. z o.o.
Pralnia brudnych pieniędzy z oszustwa
To nie wszystkie zarzuty prokuratury. Jakub T. i Iwona T. zostali oskarżeni o popełnienie czynów związanych z „praniem brudnych pieniędzy” polegających na utrudnieniu stwierdzenia przestępczego pochodzenia i zajęcia środków pieniężnych stanowiących korzyści majątkowe związane z wyrządzeniem PZPN szkody majątkowej wielkich rozmiarów w powyższej kwocie. Gabrielę M. oskarżono także o niezłożenie w wymaganym rocznym terminie sprawozdania finansowego z działalności spółki.