Co dalej z przesłuchaniem Zbigniewa Ziobry? "Chroni go immunitet"

Zbigniew Ziobro będąc posłem korzysta z immunitetu, który uniemożliwia jego zatrzymanie i doprowadzenie przed komisję śledczą. Aż do ewentualnego uchylenia takiej ochrony.

Publikacja: 14.10.2024 14:37

Zbigniew Ziobro z żoną przed ich domem

Zbigniew Ziobro z żoną przed ich domem

Foto: PAP/Rafał Guz

Zbigniew Ziobro opublikował w poniedziałek rano na platformie X zdjęcia i wrażliwy film z przebiegu operacji nowotworu przełyku. Były minister sprawiedliwości powinien w poniedziałek o godzinie dziesiątej stawić się na przesłuchaniu Komisji Śledczej ds. Pegasusa, ale nie pojawił się w Sejmie. Przypomnijmy, że pod koniec września biegły sądowy wydał opinię, zgodnie z którą stan zdrowia byłego ministra sprawiedliwości pozwala na stawiennictwo przed komisją w połowie października.

Czytaj więcej

Zbigniew Ziobro nie stawił się przed komisją śledczą ds. Pegasusa

Czy Zbigniew Ziobro mógł się nie stawić na przesłuchanie komisji śledczej ds. Pegasusa?

- Stan zdrowia może ulec pogorszeniu, a opinia biegłego jest sprzed wielu dni. Komisja może więc zwrócić się do sądu z wnioskiem o dopuszczenie opinii biegłego dotyczącej tego czy w dniu, w którym Pan Zbigniew Ziobro miał stawić się przed komisją, nastąpiło pogorszenie zdrowia, które usprawiedliwiałoby jego niestawiennictwo. Jeżeli biegły stwierdziłby, że nic takiego nie miało miejsca, stosuje się środki porządkowe, które przewiduje Kodeks postępowania karnego. Jest to kara pieniężna do 3 tys. zł, ale sąd może też zastosować doprowadzenie na czynność, czyli na kolejny termin przesłuchania – tłumaczy „Rzeczpospolitej” sędzia Piotr Mgłosiek z VII Wydziału Karnego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków.

- Jeśli Zbigniew Ziobro dostarczy nowy materiał wskazujący na pogorszenie stanu zdrowia, konieczne jest wydanie dodatkowego zaświadczenia lekarskiego, w którym lekarz ponownie oceni możliwość stawiennictwa przed komisją. Gdyby jednak lekarz sądowy uznał, iż stawiennictwo Zbigniewa Ziobry przed komisją było możliwe, to jego nieobecność nie może być definiowana jako należycie usprawiedliwiona – wskazuje Patryk Skalski, adwokat z Warszawy. 

Podkreśla, że wówczas istnieje możliwość nałożenia kary pieniężnej, zgodnie z przepisami k.p.k. - W tej sytuacji istnieje również możliwość zastosowania tzw. sankcji wymuszającej, czyli zatrzymania i przymusowego doprowadzenia świadka przed komisję. Do niniejszej sprawy znajdzie zastosowanie przepis art. 285 k.p.k. – precyzuje mec. Skalski. I zwraca jednocześnie uwagę na kluczowy dla sprawy fakt: Zbigniew Ziobro posiada immunitet formalny (poselski), który uniemożliwia zatrzymanie i doprowadzenie przed komisję na mocy art. 285 k.p.k. W obecnym stanie prawnym nie ma więc możliwości zatrzymania i doprowadzenia Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą.

- Zbigniew Ziobro będąc posłem korzysta z immunitetu, który przed ewentualnym zatrzymaniem powinien zostać uchylony – tłumaczy mec. Skalski.

Czytaj więcej

Zbigniew Ziobro: Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta? Będziemy dyskutować

Co jeśli Zbigniew Ziobro nadal nie będzie się stawiał przed komisją 

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 285 k.p.k. na świadka, biegłego, tłumacza lub specjalistę, który bez należytego usprawiedliwienia nie stawił się na wezwanie organu prowadzącego postępowanie albo bez zezwolenia tego organu oddalił się z miejsca czynności przed jej zakończeniem, można nałożyć karę pieniężną (do wspomnianej wysokości 3 tys. zł). W określonych wypadkach można ponadto zarządzić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie świadka.

Już kilkanaście minut po godzinie dziesiątej członkowie komisji śledczej ds. Pegasusa wydali oświadczenie prasowe, w którym stwierdzili, że będą postępować zgodnie z procedurą, którą wskazuje k.p.k. oraz wyznaczyli kolejny termin przesłuchania Zbigniewa Ziobry na 4 listopada. Dalszy bieg spraw zależy więc od sądu i tylko on może wydać postanowienie o ukaraniu Zbigniewa Ziobry.

Na ten moment wiemy, że komisja jednogłośnie przegłosowała wniosek o ukaranie posła grzywną za niestawiennictwo. Szefowa Komisji ds. Pegasusa, Magdalena Sroka, zapowiedziała z kolei, że jeżeli Ziobro nie stawi się na przesłuchanie 4 listopada oraz na kolejnym wyznaczonym terminie, komisja złoży wniosek o „przymusowe doprowadzenie” byłego Ministra Sprawiedliwości. Z kolei poseł Witold Zembaczyński, członek komisji, zapowiedział, że dalszą konsekwencją niestawiennictwa będzie procedura uchylenia immunitetu świadkowi w zakresie doprowadzenia na przesłuchanie.

Jak twierdzą politycy obecnej koalicji rządzącej, były minister sprawiedliwości miał kierować zmasowaną akcją podsłuchiwania polityków ówczesnej opozycji, sędziów, prokuratorów i dziennikarzy. 

Zbigniew Ziobro opublikował w poniedziałek rano na platformie X zdjęcia i wrażliwy film z przebiegu operacji nowotworu przełyku. Były minister sprawiedliwości powinien w poniedziałek o godzinie dziesiątej stawić się na przesłuchaniu Komisji Śledczej ds. Pegasusa, ale nie pojawił się w Sejmie. Przypomnijmy, że pod koniec września biegły sądowy wydał opinię, zgodnie z którą stan zdrowia byłego ministra sprawiedliwości pozwala na stawiennictwo przed komisją w połowie października.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Nieruchomości
Ministerstwo Rozwoju przekazało ważną wiadomość ws. ogródków działkowych
Prawnicy
Komisja Wenecka wydała opinie o zmianach w polskim wymiarze sprawiedliwości
Podatki
Spłacasz kredyt rodziców albo męża? Nie skorzystasz z ulgi w PIT