Sprawa Wojciecha Pyłki. 16 lat w więzieniu za niewinność? Adam Bodnar podjął decyzję

Prokurator generalny Adam Bodnar polecił przeprowadzenie gruntownej analizy akt postępowania w sprawie przeciwko Wojciechowi Pyłce, skazanemu na 25 lat więzienia za zabójstwo znajomego. W mediach pojawiają się nawet sugestie, iż może być to powtórka z głośnej sprawy Tomasza Komendy.

Publikacja: 19.09.2024 13:57

Sprawa Wojciecha Pyłki. 16 lat w więzieniu za niewinność? Adam Bodnar podjął decyzję

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

mat

O sprawie Wojciecha Pyłki zrobiło się głośno za sprawami reportaży „Interwencji” Polsatu oraz Kanału Zero. Mężczyzna od 16 lat odsiaduje wyrok za zabójstwo. Konsekwentnie utrzymuje, że jest niewinny, a sąd pomylił się w jego sprawie. Mężczyznę skazano opierając się przede wszystkim na zeznaniach świadka, które są mocno kontrowersyjne.

Za co wyrok odsiaduje Wojciech Pyłka

Sprawa dotyczy wydarzeń z 2008 roku, kiedy w jednym z mieszkań w Wałbrzychu ujawniono zwłoki 45-letniego Janusza L., bliskiego znajomego Pyłki. 

Jak podawały media, początkowo zdarzenie zostało zakwalifikowane jako samobójstwo, lecz na policję zgłosił się mężczyzna, twierdząc, że zmarły mógł zostać w chwili śmierci okradziony. Podejrzenia padły na znanego wcześniej policji Bogumiła K., który w czasie śledztwa przyznał się do zabójstwa 45-latka, po czym wskazał Wojciecha Pyłkę jako osobę, która miała dokonać zbrodni razem z nim.

Ostatecznie śledczy ustalili, że w dniu zabójstwa między osobami spożywającymi alkohol doszło do sprzeczki, w konsekwencji, której Wojciech Pyłka miał pobić Janusza L.. Motywem miały być pieniądze, które chciał od niego zabrać. Następnie miał go zamordować i zaproponować pozostałym osobom upozorowanie samobójstwa.

Wojciech Pyłka został oskarżony o współudział w zabójstwie. 25-letni wyrok wydany przez Sąd Okręgowy w Świdnicy został podtrzymany przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu.

Czytaj więcej

Niesłusznie spędził w więzieniu 18 lat. Historia Tomasza Komendy wstrząsnęła Polską

Ponowne działania prokuratury ws. Wojciecha Pyłki

W czwartek 19 września poinformowano, że prokurator Generalny Adam Bodnar polecił przeprowadzenie gruntownej analizy akt postępowania w sprawie przeciwko Wojciechowi Pyłce. - Ponowna ocena tego postępowania i prawidłowości zapadłych orzeczeń ma m.in. udzielić odpowiedzi na pojawiające się w przestrzeni medialnej wątpliwości, czy Wojciech Pyłka jest sprawcą przypisanego mu przestępstwa zabójstwa – wyjaśnia prok. Anna Adamiak, rzecznik prasowy prokuratora generalnego. 

Jak czytamy w komunikacie, ze wstępnych ustaleń wynika, iż prawomocny wyrok Sądu Okręgowego w Świdnicy został już poddany kontroli Sądu Najwyższego wskutek wniesionej przez obrońcę Wojciecha Pyłki kasacji. Sąd Najwyższy uznał wniesiony środek zaskarżenia za bezzasadny i dwukrotnie nie znalazł podstaw do wznowienia postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem. Wnioski w tym przedmiocie złożył obrońca oskarżonego powołując się na nowe dowody i okoliczności, nieznane sądowi rozpoznającemu sprawę, a mające świadczyć na korzyść skazanego.

W komunikacie podkreślono, że wcześniejsze decyzje o braku podstaw do wniesienia kasacji przez Prokuratora Generalnego nie pozbawiają Adama Bodnara uprawnienia do ewentualnego skierowania tego nadzwyczajnego środka zaskarżenia na korzyść skazanego, a tym bardziej nie zamykają drogi do ponownej oceny, czy w sprawie doszło do rażącego i mającego istotny wpływ na treść rozstrzygnięcia naruszenia prawa, co powinno skutkować wzruszeniem w postępowaniu kasacyjnym prawomocnego wyroku skazującego Wojciecha Pyłkę.

Czytaj więcej

Zbigniew Ćwiąkalski: Sprawa Tomasza Komendy jest zamknięta
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?