– odwołanie od decyzji komisji – zamiast do sądów administracyjnych, które mogłyby oceniać decyzję tylko pod kątem legalności – będzie mogło być kierowane do sądów powszechnych. – By rozwiać wątpliwości, dodatkowo jeszcze, jeśli osoba, której dotyczy postępowanie przed komisją, będzie sobie życzyła, to według jej życzenia właściwym sądem będzie mógł być sąd apelacyjny ustalony ze względu na miejsce zamieszkania. By spraw nie rozpatrywał tylko i wyłącznie Sąd Apelacyjny w Warszawie – dodał Prezydent.
"Lex Tusk": Jakie zmiany proponuje prezydent
W piątek prezydent Andrzej Duda zapowiedział skierowanie do Sejmu nowelizacji ustawy o komisji do spraw badania wpływów rosyjskich, nazywanej "lex Tusk". Oto lista zmian, jakie w ustawie chce wprowadzić głowa państwa.
– zostaną usunięte tzw. środki zaradcze m.in. zakaz sprawowania funkcji publicznych, zakaz dostępu do informacji objętych tajemnicą państwową, zakaz posiadania broni. – Proponuję, by w ich miejsce pozostało stwierdzenie komisji, że osoba, wobec której ustalono, że działała pod rosyjskimi wpływami nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym – powiedział Andrzej Duda.
– To usuwa bardzo wiele kontrowersji, które się pojawiają i mam nadzieję, że uspokoi przynajmniej niektórych publicystów. Co do polityków – przede wszystkim opozycji, tych, którzy najgłośniej krzyczą – proszę bardzo, jest to: sprawdzam. Czy Państwo rzeczywiście uważacie, że komisja będzie działała źle, czy po prostu boicie się ewentualnie stanąć przed komisją i złożyć zeznania – opowiedzieć na oczach opinii publicznej, co, w jaki sposób i dlaczego robiliście? – mówił Prezydent.
Zobacz uzasadnienie projektu: