Prezydent złożył projekt noweli ustawy "lex Tusk"

Prezydent Andrzej Duda złożył nowelizację podpisanej w poniedziałek ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007–2022. Zaapelował do parlamentu o jak najszybsze uchwalenie tych poprawek.

Publikacja: 02.06.2023 18:34

Prezydent złożył projekt noweli ustawy "lex Tusk"

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Prezydencki projekt noweli trafił dziś do laski marszałkowskiej.

Zobacz projekt:

Andrzej Duda zapowiedział, że w projekcie nowelizacji zawrze trzy podstawowe propozycje:

– komisja ds. zbadania wpływów Rosji na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski nadal pozostanie komisją zewnętrzną wobec parlamentu (by mogła działać niezależnie od wyborów parlamentarnych), ale w jej skład nie będą mogli wchodzić posłowie i senatorowie;

– odwołanie od decyzji komisji – zamiast do sądów administracyjnych, które mogłyby oceniać decyzję tylko pod kątem legalności – będzie mogło być kierowane do sądów powszechnych. – By rozwiać wątpliwości, dodatkowo jeszcze, jeśli osoba, której dotyczy postępowanie przed komisją, będzie sobie życzyła, to według jej życzenia właściwym sądem będzie  mógł być sąd apelacyjny ustalony ze względu na miejsce zamieszkania. By spraw nie rozpatrywał tylko i wyłącznie Sąd Apelacyjny w Warszawie – dodał Prezydent.

Czytaj więcej

"Lex Tusk": Jakie zmiany proponuje prezydent

– zostaną usunięte tzw. środki zaradcze m.in. zakaz sprawowania funkcji publicznych, zakaz dostępu do informacji objętych tajemnicą państwową, zakaz posiadania broni. – Proponuję, by w ich miejsce pozostało stwierdzenie komisji, że osoba, wobec której ustalono, że działała pod rosyjskimi wpływami nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym – powiedział Andrzej Duda.

– To usuwa bardzo wiele kontrowersji, które się pojawiają i mam nadzieję, że uspokoi przynajmniej niektórych publicystów. Co do polityków – przede wszystkim opozycji, tych, którzy najgłośniej krzyczą – proszę bardzo, jest to: sprawdzam. Czy Państwo rzeczywiście uważacie, że komisja będzie działała źle, czy po prostu boicie się ewentualnie stanąć przed komisją i złożyć zeznania – opowiedzieć na oczach opinii publicznej, co, w jaki sposób i dlaczego robiliście? – mówił Prezydent.

Zobacz uzasadnienie projektu:

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego