Sprawa dotyczy przywódców tzw. Centrolewu, sojuszu ludowo-lewicowych partii opozycyjnych wobec rządów obozu sanacyjnego – m.in. Wincentego Witosa i Stanisława Dubois. W nocy z 9 na 10 września 1931 r. aresztowano kilkunastu polityków. Zostali oskarżeni o próbę obalenia przemocą rządu. 13 stycznia 1932 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał dziesięciu oskarżonych za winnych i wymierzył im kary więzienia.
Czytaj więcej
Blisko dziewięćdziesiąt lat temu miał miejsce tzw. "proces brzeski" przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Jednym z sądzonych był Wincenty Witos piastujący w poprzednich latach stanowisko premiera RP.
Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał wyrok. Sąd Najwyższy z kolei oddalił kasację obrony. Kilku skazanych zgłosiło się do odbycia kary. Pięciu innych, w tym Wincenty Witos, wybrało emigrację. 31 października 1939 r. prezydent RP Władysław Raczkiewicz ogłosił objęcie amnestią wszystkich skazanych.
O całkowite uniewinnienie skazanych w procesie brzeskim od lat zabiegali ludowcy.
W 2020 r. na ich wniosek kasację do SN wysłał Adam Bodnar, ówczesny rzecznik praw obywatelskich. Rzecznik złożył kasację, by wykazać, że w latach 30 doszło do fundamentalnego nadużycia władzy wobec opozycji.