Jest nowa ustawa PiS o bezkarności za wybory kopertowe

We wtorek do Sejmu posłowie Prawa i Sprawiedliwości wnieśli projekt ustawy o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów prezydenckich z 10 maja 2020 r.

Publikacja: 30.11.2022 08:56

Jest nowa ustawa PiS o bezkarności za wybory kopertowe

Foto: PAP/Radek Pietruszka

mat

To drugi projekt ustawy posłów PiS w tej sprawie. Poprzedni został wycofany na początku listopada. Kilka dni później lider obozu rządzącego - Jarosław Kaczyński - zapowiedział, że do Sejmu ponownie trafi ustawa dotycząca abolicji za wybory kopertowe z 2020 roku.

Czytaj więcej

Bezkarność za wybory kopertowe - PiS wycofał projekt z porządku obrad Sejmu

Zgodnie z nowym projektem za przekazanie operatorowi pocztowemu spisu wyborców nie będzie można wszczynać postępowań, a wszczęte zostaną umorzone. Co więcej, wykonaniu nie będą podlegać orzeczenia sądów, a skazania ulegną zatarciu z mocy prawa.

W uzasadnieniu napisano, że "działanie nakierowane na realizację konstytucyjnych obowiązków nigdy nie może być interpretowane jako niezgodne z prawem, tym bardziej jako naruszające samą ustawę zasadniczą". Jak dodano, "rażąco niesprawiedliwe jest to, że wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, którzy działali w zaufaniu do władzy ustawodawczej oraz władzy wykonawcze, muszą obecnie mierzyć się z kolejnymi postępowaniami karnymi, których przedmiotem jest przekazanie spisów wyborców operatorowi wyznaczonemu, a więc Poczcie Polskiej".

Projekt wpłynął do Sejmu we wtorek 29 listopada i został skierowany do pierwszego czytania.

Przypomnijmy, że korespondencyjne wybory prezydenckie miały odbyć się 10 maja 2020 r., w okresie nasilającej się pandemii. Premier 16 kwietnia 2020 r. wydał decyzję powierzającą organizację głosowania korespondencyjnego Poczcie Polskiej. Protestowali przeciwko temu politycy opozycji, ale także prawnicy. "Nie wolno narażać zdrowia i życia ludzi – prawo przewiduje zresztą za to odpowiedzialność karną" - alarmował RPO.

Ostatecznie wybory się nie odbyły. Poczta Polska wystawiła Krajowemu Biuru Wyborczemu rachunek za ich przygotowywanie na 70 mln zł. 

We wrześniu 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że decyzja premiera z 16 kwietnia była wydana z rażącym naruszeniem prawa i Poczta Polska nie miała kompetencji by ją wykonać. "Decyzja wydana na podstawie ustawy covidowej była niewykonalna i jej niewykonalność ma charakter trwały - argumentował sąd.

Czytaj więcej

Będzie projekt o abolicji za wybory kopertowe 2.0. Kaczyński: "luka prawna"

Zapadł też jeden wyrok prawomocny. W sierpniu Sąd Okręgowy w Poznaniu podtrzymał wyrok uznający przekroczenie prawa przez wójta gminy Wapno, który przekazał dane wyborców Poczcie Polskiej, choć nie miał do tego odpowiedniej podstawy prawnej.

Czytaj więcej

Prokuratura nie będzie ścigać Morawieckiego i Sasina za wybory kopertowe
Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku