Adwokaci krytykują projekt resortu Ziobry. Piszą o "zarządzaniu strachem"

Uchwalona przez Sejm nowelizacja Kodeksu karnego nie ograniczy przestępczości, za to spowoduje zwiększenie liczby więźniów i wydłuży czas ich pobytu w zakładach karnych - alarmuje Naczelna Rada Adwokacka, która opowiada się za odrzuceniem przez Senat ustawy w całości.

Publikacja: 01.08.2022 10:55

Adwokaci krytykują projekt resortu Ziobry. Piszą o "zarządzaniu strachem"

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

mat

Chodzi o przyjęty przez Sejm 7 lipca projekt zmian w Kodeksie karny. To bardzo duża nowelizacja przygotowana w resorcie sprawiedliwości. Projekt zakłada zaostrzenie kar m.in. za gwałty oraz przepadek pojazdu, który prowadził kierowca pod wpływem alkoholu. Maksymalny wymiar kary pozbawienia wolności ma wzrosnąć z 25 do 30 lat, a okres karalności zabójstwa z 30 do 40 lat.

W opinii dla Senatu Naczelna Rada Adwokacka stoi na stanowisku, że wprowadzane przez nowelizacje zmiany, m.in. kreowanie kilkudziesięciu nowych typów zbrodni, tj. przestępstw, których dolna granica wynosi minimum 3 lata pozbawienia wolności, obniżanie wieku odpowiedzialności karnej za przestępstwo zabójstwa do 14. roku życia, wprowadzenie daleko idących zmian w części ogólnej kodeksu karnego, w tym m.in. karę pozbawienia wolności do lat 30, są środkiem do wprowadzenia polityki „zarządzania strachem”.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach