Sąd: kierowca ma prawo wyrażać klaksonem swoje poglądy

Używanie sygnału dźwiękowego w pojeździe może stanowić wyraz pokojowego zamanifestowania swoich poglądów w debacie publicznej - stwierdził w wyroku Sąd Rejonowy w Bydgoszczy.

Publikacja: 16.08.2022 08:06

Sąd: kierowca ma prawo wyrażać klaksonem swoje poglądy

Foto: Adobe Stock

mat

Sprawa dotyczyła jednego z protestów przeciwko rozstrzygnięciu Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku, w którym Trybunał uznał za sprzeczny z przepisami ustawy zasadniczej przepis zezwalający na przerwanie ciąży z powodu wad letalnych płodu. Przejeżdżający samochodem mężczyzna kilkakrotnie użył sygnału dźwiękowego, aby w ten sposób wyrazić swoje poparcie dla kobiet protestujących w obronie swoich praw.

Policja chciała go ukarać za nadużywanie sygnałów dźwiękowych. Nie zgodził się jednak na to Sąd Rejonowy w Bydgoszczy (sygn. akt III W 382/21). W wyroku z maja tego roku uznał, że zamiarem obwinionego nie było naruszenie przepisów ruchu drogowego regulujących używanie sygnału dźwiękowego, lecz publiczne zamanifestowanie poparcia dla poglądów dotyczących podstawowych praw człowieka chronionych na poziomie konstytucyjnym oraz konwencyjnym, to jest prawa kobiety do decydowania o przerwaniu ciąży w sytuacji wystąpienia wad letalnych płodu.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach