Podmiotem odpowiedzialnym za wprowadzenie zakwestionowanych serii do obrotu w Polsce jest Polfarmex SA z siedzibą w Kutnie.
Przypomnijmy, że obecność NDMA, substancji rakotwórczej, wykryto nie tylko w ranitydynie, ale także w substancji czynnej leków na nadciśnienie - walsartanie, oraz w pioglitazonie i metforminie, które są substancjami czynnymi leków przeciwcukrzycowych.
W sprawie tych ostatnich wypowiedziało się ostatnio polskie Ministerstwo Zdrowia. Minister Łukasz Szumowski uspokajał pacjentów, że w metforminie wykryto jedynie śladowe ilości NDMA. Uznano, że nie ma podstaw do wycofania leków z metforminą z aptek i hurtowni.
- Korzyści z przyjmowania metforminy są większe niż ryzyko związane z NDMA, a odstawienie leków przeciwcukrzycowych może być groźne dla zdrowia pacjentów - powiedział Szumowski.
Jego słowa są zgodne z zaleceniami Europejskiej Agencji Leków (EMA), która podkreśliła, że powikłania związane z niekontrolowaną cukrzycą obejmują choroby serca, uszkodzenie nerek, oczu oraz tzw. zespół stopy cukrzycowej grożący amputacją kończyny.