Pacjent nie może być zdany na zarządzenia

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia nie może wyręczać ministra zdrowia i decydować o dostępie ubezpieczonych do kosztownych terapii oraz leków

Publikacja: 02.06.2008 01:46

Rzecznik praw obywatelskich uważa, że jest to niezgodne z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Zarządzeniem prezesa NFZ z 31 marca 2008 r. wprowadzono np. ograniczenia w zakresie dostępu do procedur chemioterapii niestandardowej, w dodatku bez określenia kontynuowania tej terapii dla chorych, którzy rozpoczęli już cykl leczenia.

W zarządzeniu w sprawie warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej prezes NFZ określił prawa pacjentów i wymogi stawiane personelowi medycznemu. Ustalono definicję „fizjoterapeuty” i „psychoterapeuty” oraz wprowadzono limity ograniczające czas pobytu na przepustce pacjentów oddziałów i szpitali psychiatrycznych.

Tymczasem zarządzenia nie są źródłami prawa powszechnie obowiązującego. Żaden akt wewnętrzny nie może stanowić podstawy decyzji wobec obywateli, osób prawnych oraz innych podmiotów. Takie akty mogą być wydane tylko na podstawie ustawy i obowiązują tylko jednostki organizacyjne podległe organowi wydającemu dany akt.

Tymczasem zarządzenia prezesa NFZ normują sytuację prawną podmiotów niepodległych mu organizacyjnie. Ich postanowienia, rozstrzygające w istocie o prawach pacjentów i przysługujących im świadczeniach (np. o dostępie do drogich leków w terapiach niestandardowych), pozostają też w kolizji z art. 68 konstytucji.

Prezes NFZ nie może zastępować ustawodawcy i w wydanych przez siebie zarządzeniach decydować o ustaleniu zakresu świadczeń zdrowotnych należnych pacjentom. Wynika to również z istoty ubezpieczenia zdrowotnego osób, które opłacają przymusową składkę.

[b]Nie ulega wątpliwości, że warunki i zakres udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych powinna określać ustawa.[/b] I to ustawa powinna wskazywać bądź koszyk świadczeń gwarantowanych, bądź świadczenia ponadstandardowe finansowane przez samych pacjentów. Takiej ustawy jednak do tej pory nie ma.

W związku z tym rzecznik apeluje do minister zdrowia o szczegółowe zbadanie treści zarządzeń prezesa NFZ oraz o podjęcie takich działań legislacyjnych, by były one zgodne z obowiązującymi ustawami.

Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?