Powodzianie dostaną wsparcie. Ustawa o usuwaniu skutków powodzi przyjęta przez rząd

Zasiłek dla dzieci, udogodnienia pracownicze i spłata kredytów przez rok – to nowe wsparcie dla poszkodowanych.

Publikacja: 25.09.2024 04:49

Nysa, 23.09.2024. Zniszczenia po powodzi.

Nysa, 23.09.2024. Zniszczenia po powodzi.

Foto: Sławek Pabian/PAP

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt ustawy przewidującej różne nowe formy wsparcia dla osób, które ucierpiały w wyniku ostatniej powodzi w południowo-zachodniej Polsce. W tym celu Rada Ministrów proponuje uzupełnić istniejącą już ustawę z 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, a także uzupełnić kilka. Wprawdzie na podstawie istniejących już przepisów tej ustawy rozpoczęło się wypłacanie zasiłków dla powodzian, ale rząd chce zaoferować pakiet zupełnie nowych udogodnień.

Czytaj więcej

Powódź w Polsce. Firmy już liczą, ile zabrała im fala. A pomoc od rządu nie wystarczy

Powódź 2024: wsparcie dla dzieci powodzian. Tysiąc złotych dla dzieci

Nową propozycją jest jednorazowy zasiłek losowy w kwocie 1000 zł, przyznawany rodzicom dzieci w wieku szkolnym i odbywającym roczne przygotowanie przedszkolne. Zasiłek taki byłby przyznawany niezależnie od dochodów rodziców. Wydawałby go wójt, burmistrz lub prezydent miasta w ciągu dwóch dni od otrzymania wniosku. Korzystanie z tego świadczenia ma być potem weryfikowane pod kątem tego, czy beneficjent rzeczywiście ucierpiał w wyniku powodzi.

W projekcie przewidziano też nowe zasiłki opiekuńcze. Będą one przysługiwały rodzicom zwolnionym z wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem w okresie zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko. Inną sytuacja uprawniająca do otrzymania tego świadczenia będzie niemożność sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu powodzi – pod warunkiem że dziecko nie będzie uczęszczało do innej placówki. Zasiłek ten będzie przysługiwał również opiekunom dorosłych osób z niepełnosprawnością w przypadku zamknięcia m.in. szkoły, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze z powodu powodzi.

Dodatkowe dni wolne od pracy dla powodzian

Dzisiejsza ustawa antypowodziowa przewiduje możliwość usprawiedliwionej dziesięciodniowej nieobecności w pracy z prawem do wynagrodzenia na poziomie płacy minimalnej. Projekt zakłada, że pracodawca będzie mógł ten termin wydłużyć. Przewidziano też dodatkowe 20 dni zwolnienia z pracy w celu usuwania skutków powodzi. W okresie tego zwolnienia pracownik ma mieć prawo do połowy swojego zwykłego wynagrodzenia. Pieniądze na pokrycie kosztów tych wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenia społeczne mają pochodzić z Funduszu Pracy. Będą je przyznawali starostowie na wniosek pracodawców.

Na terenach powodziowych pracownicy będą mieli prawo do dodatkowych ośmiu dni urlopu wypoczynkowego na żądanie. Co więcej – będzie można uzyskać w sumie pięć dni urlopu wypoczynkowego podzielonego na godziny pracy brane po kilka dziennie. Na żądanie pracownika będzie można też częściowo obniżyć jego wymiar czasu pracy aż do połowy tego wymiaru.

Czytaj więcej

Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności

Pracodawca w czasie trwania powodzi lub w czasie usuwania jej skutków nie będzie mógł zatrudniać pracownika zamieszkującego tereny objęte powodzią w godzinach nadliczbowych. Ni będzie mógł też delegować go poza stałe miejsce pracy bez jego zgody. Rząd chce w ten sposób, aby pracownicy zamieszkujący tereny objęte powodzią mieli większą kontrolę nad swoim czasem wolnym.

Powódź 2024 i kredyty powodzian. Państwo spłaci raty przez rok

Nowa ustawa będzie też przewidywała wsparcie dla kredytobiorców, który znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, a którzy zaciągnęli kredyt na zakup domu czy mieszkania zniszczonego przez powódź. Chodzi tu nawet nie tylko o całkowite zniszczenie takiego obiektu, ale nawet o częściowe uszkodzenie, powodujące niemożność korzystania z niego. Tacy kredytobiorcy będą mogli liczyć na spłatę kredytu z odsetkami przez państwo w wysokości dwunastu miesięcznych rat z odsetkami. Środki na ten cel mają pochodzić z Funduszu Wsparcia kredytobiorców w Banku Gospodarstwa Krajowego.

W projekcie znalazł się też pakiet przepisów, dzięki którym gminy będą mogły zapewniać powodzianom lokale mieszkalne. W tym celu gminy mają zyskać prawo pierwokupu lokali i domów jednorodzinnych na terenach powodziowych. Takie nieruchomości nabyte przez gminę wejdą w skład jej zasobu mieszkaniowego i będą oddawane w najem osobom poszkodowanym. W przepisach przewidziano też mechanizm państwowego wsparcia gmin w remontach czy odbudowie takich lokali.

Ustawa zobowiąże też sądy do zawieszenia z urzędu postępowania cywilnego i administracyjnego, jeżeli strona lub inny uczestnik tego postępowania zostali dotknięci skutkami powodzi, wskutek czego ich uczestnictwo w postępowaniu byłoby niemożliwe lub znacznie utrudnione. Sądy będą mogły też zawiesić na uzasadniony wniosek dłużnika natychmiastową wykonalność tytułu wykonawczego lub wstrzymać jego wykonanie, jeżeli dłużnik został dotknięty skutkami powodzi.

Czytaj więcej

Stan klęski żywiołowej rozleje się na kolejne obszary. Rząd podjął decyzję

Powódź 2024: dla kogo wsparcie z ustawy powodziowej? Zasięg klęski to zasięg pomocy

Udogodnienia przewidziane rozszerzoną ustawą antypowodziową będą obowiązywały w czasie określonym przez rządowe rozporządzenie wykonawcze. To samo rozporządzenie określi zakres terytorialny stosowania specjalnych przepisów.

Według obowiązującego dziś rozporządzenia, różne formy preferencji dla powodzian stosuje się w określonych terminach nawet do września 2025 r.

Zakres terytorialny udogodnień pokrywa się ze strefą stanu klęski żywiołowej. Stan ten został wprowadzony 16 września br. na 30 dni i obejmuje dziś część województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i śląskiego. Ten zakres terytorialny był już dwukrotnie powiększany, a może też zostać rozszerzony w miarę rozwoju sytuacji powodziowej.

Nawet jeśli stan klęski żywiołowej zostanie odwołany, to specjalny reżim pomocy dla powodzian wciąż będzie obowiązywał na terenie jego dzisiejszego zasięgu. Może to się zmienić, jeśli ustali to rząd w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy antypowodziowej.

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt ustawy przewidującej różne nowe formy wsparcia dla osób, które ucierpiały w wyniku ostatniej powodzi w południowo-zachodniej Polsce. W tym celu Rada Ministrów proponuje uzupełnić istniejącą już ustawę z 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, a także uzupełnić kilka. Wprawdzie na podstawie istniejących już przepisów tej ustawy rozpoczęło się wypłacanie zasiłków dla powodzian, ale rząd chce zaoferować pakiet zupełnie nowych udogodnień.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Nowa Skoda Kodiaq. Liczą się konie mechaniczne czy design?
Tu i Teraz
Nowa Skoda Superb. Komfort w parze z technologią
Nieruchomości
Sąd: kara od konserwatora zabytków za remont kamienicy do poprawki
Prawo karne
Kalisz będzie obrońcą Dworczyka. Wyjaśnia, dlaczego się na to zdecydował
Praca, Emerytury i renty
1500 zł miesięcznie od 1 października. Którzy rodzice mogą liczyć na nowe wsparcie?