Sejm przyjął wniosek rządu o przeprowadzenie referendum 15 października

Sejm przyjął wniosek rządu o przeprowadzenie referendum, które miałoby odbyć się tego samego dnia, co wybory. Polacy odpowiedzieliby w nim m.in. na pytanie o migrantów.

Aktualizacja: 18.08.2023 11:12 Publikacja: 17.08.2023 11:29

Sejm przyjął wniosek rządu o przeprowadzenie referendum 15 października

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Za przyjęciem wniosku o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa głosowało w czwartek 233 posłów, przeciw było 211, ośmiu wstrzymało się od głosu. Tego samego dnia Sejm przegłosował też uchwałę o jego zarządzeniu, przygotowaną przez komisję ustawodawczą. 

Pytania o migrantów i majątek państwowy 

Rząd chce, żeby Polacy odpowiedzieli na następujące pytania: czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki? Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn? Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi? Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Czytaj więcej

"Nie bierz udziału w referendum". Sprzeciw organizacji pozarządowych

Głosowanie nad rządowym wnioskiem poprzedziła burzliwa debata sejmowa. Piotr Muller z PiS zapewniał, że zaproponowane kwestie są ważne dla państwa, zaś niechęć opozycji do nich wynika z kalkulacji politycznych. - Czy waszym planem nie jest po prostu to, żeby była prywatyzacja, podwyższenie wieku emerytalnego, wpuszczenie nielegalnych migrantów do Polski i likwidacja zapory na granicy polsko-białoruskiej? Niestety obawiam się, że to jest prawdziwy plan, który ułożony macie razem z Weberem – zwracał się do politycznych oponentów.

"Polityczna hucpa"

Innego zdania był Marcin Kierwiński z KO. - To referendum jest nieważne dlatego, że jest nieprzyzwoite, jest sposobem na nielegalne finansowanie waszej kampanii wyborczej, ale przede wszystkim z powodu tego, w jaki sposób traktujecie Polaków – zarzucał przeciwnikom.

Czytaj więcej

Referendum 15 października. Oto najważniejsze pytania i odpowiedzi

Magdalena Biejat z Lewicy przypomniała zaś, że referendum generalnie służy dyskusji o sprawach kluczowych. - W referendum zatwierdzaliśmy polską Konstytucję, głosowaliśmy, żeby Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. To były święta demokracji; to, co dzisiaj proponujecie to nie jest żadne referendum, tylko polityczna hucpa służącą do politycznych przepychanek – mówiła. Jej zdaniem zaproponowane pytania to bardziej „kiepski sondaż przygotowany przez podrzędną pracownię niż prawdziwe pytania referendalne”.

Te dotyczące zapory na granicy i przyjmowania migrantów, podczas obrad komisji skrytykowała przedstawicielka Amnesty International.  – Uważamy, że jest to niedopuszczalna instrumentalizacja praw człowieka dla celów politycznych – mówiła Diana Tokarczyk. 

Rząd chce, żeby referendum odbyło się 15 października, czyli wtedy, kiedy Polki i Polacy wybiorą przedstawicieli do Sejmu i Senatu. Umożliwia to znowelizowana właśnie ustawa o referendum ogólnokrajowym.

 

Czytaj więcej

Jak ma postąpić wyborca, który nie chce wziąć udziału w referendum?

Czytaj więcej

Wybory i referendum w jednym dniu podpisane przez prezydenta
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?