Projekt nowelizacji ustawy o referendum ogólnokrajowym grupy posłów PiS zakłada, że można będzie je zorganizować jednocześnie z m.in. wyborami do Sejmu i prezydenta.
Wojciech Hermeliński, sędzia TK w stanie spoczynku i były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, przypomina, że nie ma możliwości, aby dwie komisje znajdowały się w jednym pomieszczeniu, a znalezienie odpowiednich budynków może się okazać problematyczne.
– W projekcie nie uwzględniono też zmian związanych choćby z ujednoliceniem powoływania komisji – wyborczą powołuje bowiem komisarz wyborczy, a referendalną – wójt; a zatem dwa zupełnie różne organy – dodaje Hermeliński.
I wskazuje kolejne rozbieżności:
– W 2018 r. PiS zmienił kodeks wyborczy, likwidując stosowaną od lat zasadę, że jeśli na kartce do głosowania poza wyznaczonym do tego miejscem znajdą się jakiekolwiek inne znaki lub dopiski, to taki głos jest nieważny. W głosowaniu w referendum będzie jednak obowiązywała. A zatem zasady stwierdzenia nieważności głosów w wyborach np. do Sejmu i w referendum okażą się rozbieżne – precyzuje.