Sondaż: Referendum ws. relokacji uchodźców dzieli Polaków

Jeśli PiS chce upolować głosy przed wyborami dzięki pomysłowi głosowania nad pakietem azylowym, musi przekonać Polaków, że relokacja uchodźców to ich najważniejszy problem.

Aktualizacja: 29.06.2023 06:09 Publikacja: 29.06.2023 03:00

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej

Prezes PiS Jarosław Kaczyński (P) i premier Mateusz Morawiecki (L) na wspólnej konferencji prasowej

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej

Foto: PAP/Marcin Obara

Pomysł referendum w sprawie relokacji migrantów w związku z paktem azylowym UE dzieli Polaków na prawie równe połowy. W sondażu IBRiS przeprowadzonym na zlecenie „Rzeczpospolitej” 50,3 proc. respondentów opowiada się (zdecydowanie lub raczej) za jego przeprowadzeniem w tym roku, 47 proc. jest (zdecydowanie lub raczej) przeciwne temu pomysłowi, a 2,8 proc. nie ma zdania.

Sondaż: Do kogo trafiają argumenty PiS ws. relokacji uchodźców

– To jest kpina z Polski, to jest dyskryminacja – argumentował z trybuny sejmowej prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas debaty w sprawie pakietu azylowego uzgodnionego przez ministrów spraw wewnętrznych UE przy sprzeciwie Polski. – My się na to nie zgodzimy, na to nie zgadza się także naród polski. I to musi być przedmiotem referendum. My to referendum zorganizujemy. Polacy muszą się w tej sprawie wypowiedzieć – przekonywał.

Czytaj więcej

Jacek Nizinkiewicz: Jarosław Kaczyński uwierzył w zwycięstwo Donalda Tuska

I do części wyborców trafił. Do której? Zapewne do tej samej, która w listopadzie 2022 roku, w sondażu IPSOS dla OKO.press opowiadała się za tym, by „nie wpuszczać uchodźców próbujących dostać się do Polski z Białorusi, a jeśli im się uda przejść, wyrzucać ich z powrotem na stronę białoruską”. Wtedy też była to nieznaczna większość – 52 proc. respondentów. Zgoda na referendum nie jest oczywiście tym samym, co zgoda na push-backi, ale natura tego pytania jest oczywista: łączenie wyborów z agresywną polityką antymigrancką, którą uprawia rząd, oznacza eskalację nienawiści i ksenofobii. Osoby, które uważają, że Polska powinna stosować się do unijnych porozumień i przestrzegać praw człowieka – raczej zwolennikami referendum nie są.

Dla PiS ponad połowa badanych to znacznie szersza grupa niż zdeklarowani zwolennicy obecnej władzy. Jest więc o co grać.

Foto: Rzeczpospolita

W sondażu dotyczącym pakietu azylowego przeanalizowaliśmy także poparcie dla tego pomysłu w poszczególnych grupach głosujących. W grupie zwolenników władzy referendum ma bardzo wysokie poparcie – 87 proc. badanych jest za, a tylko 9 proc. – przeciw.

Sondaż: Wyborcy opozycji przeciw referendum ws. uchodźców

Wśród wyborców opozycji proporcje są zupełnie inne: 70 proc. jest przeciwne referendum, a 28 proc jest za (tylko 3 proc. wybrało opcję „zdecydowanie tak”).

To kolejny element światopoglądowego pęknięcia między „Polską PiS” a „Polską opozycji”.

Czytaj więcej

Sondaż: Komisja Europejska miała rację w sprawie lex Tusk

W tym kontekście jednak szczególnej wagi nabierają głosy osób niezdecydowanych co do swoich preferencji partyjnych. Wśród nich 53 proc. opowiada się za zorganizowaniem referendum, a 45 proc. jest przeciw. A to może oznaczać, że PiS nareszcie trafiło na wymarzony zbiornik, w którym może łowić głosy niezbędne do walki o trzecią kadencję.

Oczywiście będzie to możliwe, jeśli prezesowi Kaczyńskiemu uda się z kwestii migracyjnych uczynić najważniejsze pole starcia i przekonać obywateli, że jest ono ważniejsze niż inflacja, poziom życia, relacje z Unią Europejską, aborcja czy praworządność. A do tego z kolei niezbędne jest konsekwentne straszenie uchodźcami.

Opozycja wskazuje, że pakiet azylowy nie oznacza właściwie żadnych konkretów, dotyczy tylko osób ubiegających się o azyl, a Polska nie wystąpiła do tej pory z żadnym wnioskiem dotyczącym uchodźców wojennych z Ukrainy, co pozwoliłoby na nieprzyjmowanie nowych uciekinierów. Na razie nie wygląda jednak na to, by jakikolwiek wniosek Polska miała wysłać, bo wtedy PiS straciłby wysokooktanowe paliwo wyborcze.

Polityka
Donald Tusk w Parlamencie Europejskim: Europa musi być uzbrojona, jeśli ma przetrwać
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Polityka
Szymon Hołownia o starcie Krzysztofa Stanowskiego: Ja nie chcę być piłkarzem Barcelony
Polityka
Karol Nawrocki usłyszał pytanie o start Krzysztofa Stanowskiego. „Polska to jest wielka sprawa”
Polityka
Mentzen: Stanowski to poważniejszy kandydat od Trzaskowskiego i Nawrockiego
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Polityka
Barbara Nowacka: Z Karola Nawrockiego na siłę próbowali zrobić Donalda Trumpa
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego