Reklama
Rozwiń

Refundacja leków: instrumenty dzielenia ryzyka wyłączone z jawności

Firmy farmaceutyczne nie będą się bały obniżać faktycznej ceny leku.

Publikacja: 10.01.2018 06:51

Refundacja leków: instrumenty dzielenia ryzyka wyłączone z jawności

Foto: 123RF

Ustawodawca uwzględnił głosy pacjentów i firm farmaceutycznych i zdecydował się wyłączyć z jawności tzw. instrumenty dzielenia ryzyka (Risk Sharing Schemes, RSS), których zawieranie przewiduje ustawa refundacyjna. Zmiany w najnowszym projekcie ustawy o jawności życia publicznego, mającej zastąpić przepisy o dostępie do informacji publicznej, gwarantują utajnienie RSS.

– Pomimo zmiany brzmienia art. 8 ustawy o jawności życia publicznego nadal stanowi on, że w przypadku postępowań refundacyjnych ochronie przed udostępnieniem do informacji publicznej nie podlegają tajemnice przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jednakże z wyłączeniem instrumentów dzielenia ryzyka – tłumaczy Juliusz Krzyżanowski, adwokat z kancelarii Baker & McKenzie.

Instrumenty dzielenia ryzyka pozwalają znacznie obniżyć wydatki Narodowego Funduszu Zdrowia na dany lek. Choć oficjalnie produkt leczniczy sprzedawany jest po tzw. zewnętrznej cenie referencyjnej (external reference price), którą firma dyktuje w całej Europie, w rzeczywistości państwo płaci mniej, nawet o połowę.

W ramach RSS, czyli dodatkowych ustaleń między producentem a Ministerstwem Zdrowia, przewiduje się np. przedpłaty firmy do NFZ albo payback, czyli zwrot części kosztów. Firma może się umówić z resortem, że zwróci NFZ np. 20 proc. z każdego opakowania leku ponad 100 tys. sprzedanych. Według znawców rynku wpływy z paybacku sięgają nawet 200 mln zł rocznie.

Gdy w pierwotnej wersji ustawy o jawności napisano, że RSS miałyby być ujawniane, wiele firm zaczęło się zastanawiać nad wycofaniem swoich leków z refundacji.

– Zmiana jest korzystna, ale nie rozwiązuje wszystkich problemów – mówi Ewa Rutkowska, adwokat, wspólnik w kancelarii KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński. – To, czy przepis zabezpieczy tajemnicę przedsiębiorstwa, zależy od tego, jak będzie interpretowany. W mojej ocenie powinien dotyczyć nie tylko samego załącznika do decyzji refundacyjnej, ale i wszelkich innych dokumentów, które mówią o instrumentach dzielenia ryzyka, np. protokołu z negocjacji, dokumentów, w których mowa o propozycji RSS, czy innych materiałów, które pozwalają na wyliczenie, na czym te instrumenty polegają – dodaje. ©?

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku