W najbliższych dniach resort zdrowia ujawni nazwy dwóch miejscowości, w których prowadzony będzie pilotaż elektronicznej recepty i internetowego konta pacjenta. Pilotaż obejmie najprawdopodobniej dwie lub trzy poradnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), gdzie wypisuje się najwięcej recept, a także wszystkie lokalne apteki. Wiadomo na razie, że jedna z wybranych miejscowości znajduje się na Mazowszu.
E-recepta wprowadzana będzie do systemu informatycznego zintegrowanego z elektroniczną platformą gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych, oznaczoną kryptonimem P1. Żeby dostać lek, pacjent pokaże aptekarzowi wydruk informacyjny z kodem kreskowym recepty. Żadnych druków nie będzie potrzebował pacjent, który za pomocą profilu zaufanego założy internetowe konto pacjenta.
Raport z pilotażu e-recepty ma być przedstawiony we wrześniu, ale Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia zaznacza, że podmioty prowadzące pilotaż już pozostaną w systemie. Według planów e-recepty zastąpią papierowe od stycznia 2020 r.
W październiku ruszy natomiast pilotaż elektronicznych skierowań, które będą obowiązywać wyłącznie w tej formie od stycznia 2021 r. ©?