Sprzedaż własnych przetworów bez PIT

Zyski ze sprzedaży własnej produkcji serów czy wędlin są zwolnione z opodatkowania

Publikacja: 04.06.2011 04:18

Domowe przetwory, wędliny czy wiejski ser to produkty bardzo poszukiwane przez konsumentów. Ich wytwarzaniem i sprzedażą chętnie zajmują się rolnicy i gospodarstwa agroturystyczne.

Ustawodawca przewidział dla nich specjalne zwolnienie. Jego podstawą jest art. 21 ust 1 pkt 71 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).

Zgodnie z tym przepisem dochody ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli (niestanowiących działów specjalnych produkcji rolnej), przerobionych sposobem przemysłowym są zwolnione z podatku dochodowego.

Dotyczy to sytuacji, w której przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej, w tym również na rozbiorze, podziale i klasyfikacji mięsa.

Jednakże w razie zakupu od innego rolnika bądź też od osoby prowadzącej działalność gospodarczą, np. kapusty czy świeżych ogórków, które po ukiszeniu zostaną sprzedane, zwolnienie nie będzie miało zastosowania.

Tak samo będzie w wypadku produkcji surówek bez względu na pochodzenie wykorzystywanych do tego surowców (interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 9 kwietnia 2008 r., nr ILPB1/415-35/08-2/IM).

W związku z tym podatnicy, którzy nie przetwarzają własnych produktów, zyski z ich sprzedaży będą musieli opodatkować. Ponadto trzeba pamiętać, że preferencja podatkowa nie dotyczy przetwarzania produktów z hodowli i upraw stanowiących działy specjalne produkcji rolnej.

 

Więcej w serwisie

Podatki rolników

»

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce