Operacja też u specjalisty w gabinecie

Poradnie specjalistyczne, zamiast szpitali przeprowadzą pacjentom drobne zabiegi

Publikacja: 17.04.2013 14:20

Operacja też u specjalisty w gabinecie

Foto: ROL

Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt zarządzenia Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.  Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ proponuje by część zabiegów, które przeprowadza teraz personel medyczny szpitala, przejęły poradnie specjalistyczne. Byłby to zabiegi jednodniowe, bez konieczności leżenia pacjenta  na oddziale szpitalnym. Lekarze specjaliści, którzy udzielą pacjentowi nie tylko porady, ale przeprowadzą też zabieg będą musieli mieć odpowiednio wyposażone zabiegi. NFZ ma za to dodatkowo im płacić.

Według projektu zarządzenia, lekarze specjaliści mieliby robić chorym  drobne zabiegi okulistyczne, nefrologiczne, urologiczne, ginekologiczne, chirurgiczne czy proktologiczne.

-My już teraz obserwujemy, że  pacjenci coraz więcej zabiegów przechodzą w poradniach. One przejmują niektóre zabiegi szpitalne- mówiła Agnieszka Pachciarz na ostatniej konferencji prasowej.

Będą musieli mieć odpowiednio wyposażone zabiegi. NFZ ma za to dodatkowo im płacić.

Projekt zarządzenia przewiduje, że każdy z dyrektorów regionalnych NFZ wydzieli na zabiegi w gabinetach lekarzy specjalistów określoną pulę pieniędzy.  Fundusz ma wyceniać zabiegi w poradniach specjalistycznych tak jak szpitalne, z tą różnicą, że do szpitalnych doda tylko pieniądze za hospitalizację pacjenta.

Prezes Pachciarz podkreśla, że dzięki nowej organizacji zabiegów zmniejszą się kolejki do szpitali.  Zdaniem Anety Król-Żurawskiej, eksperta  ds. ochrony zdrowia Instytutu Spraw Publicznych  nowe przepisy mogą przynieść odwrotny efekt – Jest niebezpieczeństwo, że jeszcze bardziej powiększą się kolejki do specjalistów. - zauważa Król-Żurawska.

Spośród specjalistów największe zmiany czekają transplantologów i ich pacjentów.  NFZ wydzieli też dodatkowe pieniądze na  kwalifikację chorych do przeszczepu nerki.   Wybierając w konkursie lecznice przeprowadzające takie zabiegi doda im dodatkowe punkty za kwalifikację pacjentów do przeszczepu i zapłaci za to.   Teraz tej  w ogóle kwalifikacji nie ma a liczba przeszczepów nerek spada. Interes w tym mają stacje dializ a z nimi głównie współpracują poradnie nefrologiczne kwalifikujące chorych do przeszczepu. Bo im mniej chorych z nową nerką tym więcej osób potrzebuje korzystać ze stacji dializ.

Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2014. Na wprowadzenie zmian pozwala NFZ rozporządzenie koszykowe ministra zdrowia w sprawie świadczeń ambulatoryjnych. Zgodnie z nim usługi finansowane ze składki zdrowotnej  jakie wykonują lekarze specjaliści obejmują też procedury zabiegowe.

Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Praca, Emerytury i renty
Lawinowy wzrost L4 z powodu krztuśca. Alarmujące dane ZUS
W sądzie i w urzędzie
Lex ciągnik na wstecznym. Komornik łatwiej zajmie ruchomości?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej