Chodzi o spot radiowy o treści "To jaka diagnoza? Ból nóg, obrzęk i kurcze, wskazują na żylaki. Zastosować Rostil. Bo przyczyny żylaków są dwie: osłabienie żył i zakrzepicy. A Rostil likwiduje je obie. Zwalcza obie przyczyny żylaków".
GIF uważa, że reklama narusza prawo farmaceutyczne, gdyż wprowadza pacjentów w błąd i zawiera informacje niezgodne z zatwierdzoną dla Rostilu Charakterystyką Produktu Leczniczego (ChPL). ChPL zestaw wiadomości o leku m.in. jego działaniu, wskazaniach do jego zastosowania, przeciwwskazaniach oraz działaniach niepożądanych.
Zdaniem GIF odbiorca reklamy otzrymuje komunikat, że przyczyną żylaków jest osłabienie żył i zakrzepy. Tymczasem z aktualnym stanem wiedzy medycznej mechanizm powstawania żylaków nie jest w pełni wyjaśniony. Poza tym zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego, wskazaniami do stosowania Rostilu jest leczenie objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych (żylaki): bólu, kurczy, mrowienia, obrzęku, zmian skórnych na tle zastoju krwi.
Ze stwierdzeniami GIF nie zgadza się producent leku spółka Aflofarm Farmacja Polska. Jej zdaniem wyniki zdecydowanej większości badań klinicznych wskazują, że za występowanie żylaków odpowiada przede wszystkim niewydolność zastawek żylnych, która jest wynikiem toczącego się procesu zakrzepowego. Skuteczność Rostilu w zwalczaniu przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych została potwierdzona w badaniach klinicznych. Ich wyniki są częścią dokumentacji rejestracyjnej, która zyskała pozytywną opinię ekspertów Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Na jej podstawie lek został dopuszczony do obrotu.
Argument, że badania kliniczne potwierdzają, iż dobezylat wapnia ma działanie leczące zakrzepy czy żylaki, nie przekonał GIF. W jego ocenie, jeśli badania wykazały działanie wykraczające poza Charakterystykę Produktu Leczniczego, to ich wyniki można publikować w piśmiennictwie adresowanym do lekarzy, ale nie w reklamie. Zgodnie bowiem z art. 56 pkt 2 ustawy Prawo farmaceutyczne, reklama produktu leczniczego musi być zgodna z Charakterystyka Produktu Leczniczego.