Sąd Najwyższy: NFZ płaci tylko koszty nadwykonań

Szpitale za konieczne nadwykonania mogą żądać jedynie zrefundowania kosztów operacji, a nie znacznie wyższego wynagrodzenia z kontraktu z NFZ – uznał SN.

Aktualizacja: 28.08.2015 11:02 Publikacja: 28.08.2015 08:30

Sąd Najwyższy: NFZ płaci tylko koszty nadwykonań

Foto: 123RF

To bardzo ważne orzeczenie dla placówek medycznych, ale też finansów Narodowego Funduszy z Zdrowia.

Sporów o wynagrodzenie za nadwykonania jest wiele, ale kwestię, jak liczyć jego wysokość, Sąd Najwyższy rozpatrywał po raz pierwszy.

Postawił ją w czwartek adwokat Roman Giertych, pełnomocnik American Heart of Poland SA, znanej sieci placówek medycznych zajmujących się trudnymi operacjami z dziedziny kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej. Pozwała ona Oddział Małopolski NFZ, domagając się prawie 4 mln zł za nadwykonania w 2011 r.

Sąd Okręgowy i Apelacyjny w Krakowie oddalił jej żądanie, wskazując, że zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych placówka medyczna, która nie zawarła umowy z NFZ o ich świadczenie w stanie nagłym, ma prawo do wynagrodzenia, które obejmuje tylko uzasadnione koszty ich udzielenia. American Heart nie zaprezentował tych kosztów, lecz wyliczone według cen z kontraktu z NFZ.

Roman Giertych argumentował, że jego klient miał z NFZ umowy, więc taka zasada go nie dotyczy,bo dotyczy ona placówek, które w ogóle z NFZ nie mają kontraktów.

– W tej sytuacji naturalną ceną jest cena z kontraktu. Inaczej szpital musiałby prowadzić odrębną dla nadwykonań księgowość.

Pełnomocnik NFZ mec. Tomasz Skalski replikował, że ceny kontraktowe są znacznie wyższe niż koszty wykonania zabiegów. A to że można je wyliczyć, pokazała powódka w kolejnych pozwach.

Sąd Najwyższy przychylił się do tego stanowiska. Wskazał jednak, że przepisy nie są jasne i ze względu na rangę powinny być uproszczone. Dokonując ich wykładni, stwierdził, że do zapłaty za nadwykonania pośrednio i odpowiednio należy stosować art. 19 ust. 4. – Ten obowiązek nałożony jest ustawowo na wszystkie placówki, dlaczego więc lepiej miałyby być traktowane te, które mają kontrakty z NFZ – powiedziała w uzasadnieniu sędzia SN Maria Szulc.

Sygnatura akt: III CSK 455/14

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy