Aktualizacja: 11.01.2017 07:42 Publikacja: 11.01.2017 07:42
Foto: 123RF
Określenie stopnia natężenia bólu, jego leczenia i skuteczności monitorowania tego leczenia ma gwarantować każdemu pacjentowi prawo do leczenia bólu zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, bez względu na źródło pochodzenia bólu, wiek pacjenta i miejsce jego pobytu. Rząd przyjął nowelizację ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Dotychczas ustawa uznawała prawo do leczenia bólu tylko pacjentów w stanie terminalnym.
Nowelizacja precyzuje także kwestię dostępu do dokumentacji medycznej. Do tej pory chorzy mieli prawo jej wypożyczenia, ale często jej nie zwracali. Teraz wypożyczający miałby podpisem potwierdzać jej odbiór i zobowiązywać się do zwrotu niezwłocznie po wykorzystaniu. Nowelizacja przewiduje możliwość zrobienia kopii dokumentów. Porządkuje także sposoby udostępniania dokumentacji – ta elektroniczna ma być przekazywana przez internet albo na informatycznych nośnikach danych, a ta papierowa – za pomocą kopii, odpisu, wyciągu albo skanu, który można by wysłać przez internet.
W przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekcie w sprawie tzw. neosędziów brakuje indywidualnej wer...
Sąd Najwyższy czeka rewolucja. Mniej izb, zmiana wyboru pierwszego prezesa czy okrojenie uprawnień prezydenta to...
Już niedługo absolwenci szkół średnich przystąpią do egzaminów maturalnych. Jakie warunki muszą spełnić, żeby zd...
Sędzia Waldemar Żurek z Sądu Okręgowego w Krakowie pozywa Skarb Państwa za wszystkie represje, które na niego sp...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Nie trzy miesiące, ale jeden rok - tyle czasu będzie na złożenie oświadczenia przez rozwiedzionego małżonka o po...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas