Kilka tygodni temu dwa największe wydawnictwa specjalizujące się w dostarczaniu publikacji dla prawników, tj. LexisNexis i Wolters Kluwer ogłosiły decyzję o połączeniu sił na polskim rynku.
Ta decyzja to efekt porozumienia zawartego na szczeblu międzynarodowym obu firm. Zgodnie z tym porozumieniem polski oddział LexisNexis zostanie w całości przejęty przez Wolters Kluwer, natomiast LexisNexis przejmie kanadyjską część Wolters Kluwer. Oznacza to, iż LexisNexis wycofa się z rynku informacji prawnej w Polsce, a Wolters Kluwer wycofa się z rynku informacji prawnej w Kanadzie.
Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer w Polsce poinformował „Rz", iż jeśli chodzi o sytuację klientów dziś i w najbliższych tygodniach, to z ich perspektywy nic się nie zmienia, bowiem umowa pomiędzy obiema firmami nie jest jeszcze ostateczna, i wejdzie w życie dopiero po sfinalizowaniu transakcji. Wtedy ma rozpocząć się proces fuzji prawnej. - Do momentu jego zakończenia nadal będą działały dwie osobne spółki, funkcjonujące na dotychczasowych zasadach – wyjaśnił Albin.
Skutki połączenia Wolters Kluwer i LexisNexis klienci mają odczuć dopiero w przyszłości. Włodzimierz Albin podkreśla, że celem biznesowym tej transakcji jest połączenie sił obu wydawnictw z zamiarem wzbogacenia oferty dla klientów. Wśród korzyści wymienia m.in. zgromadzenie „pod jednym dachem" najszerszego zespołu autorów, ekspertów i specjalistów.
- Marka LexisNexis zniknie w ciągu najbliższych miesięcy całkowicie z polskiego rynku wydawnictw prawniczych - potwierdza Tomasz Laskowski, prezes zarządu LexisNexis Polska. Dodaje, iż pozostanie jedynie oferta międzynarodowych serwisów informacyjnych News&Business i Lexis Diligence.