Dubienieccy a etyka prawnicza

Okręgowa Rada Adwokacka w Gdańsku zbada wypowiedź mecenasa Marka Dubienieckiego pod kątem złamania zasad etyki. W czwartek krakowskim sędziom zarzucił brak niezawisłości a prokuratorów oskarżył o działanie na polityczne zamówienie. - Przeanalizujemy te wypowiedzi pod kątem dyscyplinarnym - mówi „Rzeczpospolitej” mec. Jakub Tekieli, rzecznik dyscyplinarny ORA w Gdańsku, do której należą obaj Dubienieccy.

Aktualizacja: 28.09.2015 17:25 Publikacja: 28.09.2015 13:10

Dubienieccy a etyka prawnicza

Foto: Piotr Wittmann

Chodzi o publiczną wypowiedź mec. Dubienieckiego z czwartku, po tym jak krakowski sąd postanowił zatrzymać w areszcie jego syna Marcina Dubienieckiego, również adwokata, którego jest obrońcą. Dubieniecki junior jest podejrzany o wyłudzenie wraz ze wspólnikami z PEFRON 13 mln zł. W czwartek krakowski Sąd Okręgowy uznał argumenty prokuratury (w pierwszej instancji sąd uznał że Dubieniecki może wyjść na wolność po wpłaceniu 600 tys. zł). 

Kiedy sędzia ogłaszał decyzję o utrzymaniu aresztu, mec. Marek Dubieniecki, wzburzony wyszedł z sali. Nie zamknął nawet drzwi, co sędzia kazał zaprotokołować. Do dziennikarzy łamiącym się głosem powiedział: - Nie mogłem tego słuchać. Dzisiejsze postanowienie sądu kładzie się cieniem na niezawisłość sędziowską, na dochodzenie prawdy materialnej i na zasadę domniemania niewinności. Mój syn już został w tym sądzie skazany. Nie ma tu najmniejszych szans, aby wyszedł na wolność - stwierdził zdenerwowany Marek Dubieniecki.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce